Anne Külter’in 32 gündür yanıtsız bırakılan sorusu: Oğlum nerede?

Gözaltına alınmasından bugüne 32 gündür kendisinden bir daha haber alınamayan DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’in annesi “Oğlum nerede?” diye sormaya devam ederken, kentte inceleme yapmak üzere müfettiş görevlendiren Milli Savunma Bakanlığı ve diğer yetkililer ise hala suskun.

Şırnak’a yönelik devam eden soykırım saldırılarına rağmen evini ve kentini terk etmeyen DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 32 gündür hiçbir iz yok. 27 Mayıs günü özel harekatçılar tarafından gözaltına alındığına ilişkin tanık ifadeleri ve yine özel harekatçıların sosyal medyada bu yönlü kimi paylaşımları bulunmasına rağmen Külter’in akıbetine ilişkin yetkililer tarafından net bir açıklama yapılmış değil.

27 Mayıs Cuma günü ailesine gönderdiği “Hakkınızı helal edin” mesajının ardından kendisinden haber alınamayan Külter’in, gözaltına alınması ilk olarak özel harekatçılara ait “BÖF @Tweet_Guneydogu” isimli sosyal medya hesabından duyurulmuştu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) avukatları ve Külter Ailesi’nin akıbetine ulaşılması konusunda Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Valiliğe yaptıkları başvurular ise sonuçsuz kaldı. Şırnak Valiliği kamuoyunun yoğun tepkisi üzerine iki gün sonra 29 Mayıs’ta yaptığı “Emniyet birimlerimiz tarafından gözaltına alınmamıştır” açıklamasıyla inkar yoluna gitti.

BM ve AİHM’e başvurusu da oyuna döndü

Külter’in akıbetini sormak için daha önce Birleşmiş Milletler’e (BM) “müdahil olması” başvurusu yapan İHD’li avukatlar, 3 Haziran’da da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulundu. Ancak Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü, Türkiye’nin AİHM ve BM’ye yapacağı savunmanın zeminini hazırlamak üzere avukatlar üzerinden suçu aklama yoluna başvurdu. Ajansımızın oyunu teşhir etmesiyle avukatlar ve müfettişler ile birlikte suçu aklama yoluna başvuran Milli Savunma Bakanlığı’ndan da henüz yapılan araştırmaya ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

Kerime Külter’de ‘Cumartesi Annesi’ oldu

585-1432 gündür “Oğlum nerede?” diye soran Külter’in annesi Kerime Külter ise Cumartesi Anneleri’ne gönderdiği mesajında “Bütün anneler el ele verelim. Çocuklarımızı bulalım. Biz anneyiz. Oğlumun onların elinde olduğunu biliyorum. Oğlumu aramaktan vazgeçmeyeceğim. Oğlumun elini bırakmayacağım. Anneler omuz omuza vereceğiz. Ben kanımın son damlasına kadar çocuğumu aramaktan vazgeçmeyeceğim. Oğlumu bulana kadar mücadele edeceğim” diyerek seslendi.

Anne Kerime Külter, Cumartesi Anneleri ile birlikte oğlunun nerede olduğunu sormaya devam ederken, kayıp yakınları da “Sağ aldınız, sağ istiyoruz” diyerek Külter’in akıbetini sorma ısrarı içerisinde. (DİHA)

 

Kaybedilmek istenen Hurşit Külter ile ilgili dosya..
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir