Cumhurbaşkanlığından ‘özür’ değil ‘kusura bakmasınlar’ dedik açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği mektupla ilgili açıklama yaptı.

ibrahim kalin-cumhurbaskanligi sozcusu

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov’un, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşürülen Rus uçağının pilotunun ölümünden dolayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den özür dilediğini açıklamasından sonra, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bir açıklama yaptı. Kalın, Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği mektupta  “Hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine bir kez daha acılarını paylaştığımı belirtmek ve taziyelerimi sunmak istiyorum; kusura bakmasınlar diyorum” ifadelerini kullandığını söyledi.

Kalın, Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği mektupta, Türkiye ile Rusya arasındaki geleneksel dostane ilişkilerin tekrar tesis edilmesi, bölgesel krizlerin çözümü için işbirliği ve terörle ortak mücadele edilmesi için çağrıda bulunduğunu belirtti.

Kalın, Türkiye ile Rusya’nın, ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla gerekli adımların atılması hususunda mutabık kaldığını kaydetti.

Kremlin: Erdoğan, Rus pilotun ölümü için Putin’den özür diledi

Kremlin: Erdoğan, özür diledi 

Peskov, Erdoğan’ın Türk F16’larının hava sahası ihlali nedeniyle düşürdüğü Rus Su-24 uçağının pilotunun ölümü için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yeni bir mektup yazarak özür dilediğini söylemişti.

Peskov, “Devlet Başkanı Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle yaşanan durumu düzeltmek istediğini söylediği mesajı aldı” demişti.

Peskov’un söylediğine göre, mesajında Rus pilotun ölümü nedeniyle taziye dileklerini ileten Erdoğan, ‘Özür dilerim’ cümlesini kullandı.

Peskov, Erdoğan’ın mesajında ‘İzvinite’ (Извините) kelimesini kullandığını belirtti. Bu kelime Rusçadan Türkçeye ‘Özür dilerim’ ya da ‘Beni affedin’ şeklinde çevriliyor.

Erdoğan: ‘Onlar özür dilemeli’ demişti.

25 Kasım 2015’te CNN International’a konuşan Erdoğan, “Rusya’dan özür dilemeyeceğiz. Hava sahamızı ihlal edenler bizden özür dilemeli” demişti.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir