Güven: Halkın iradesini sınayanlar Kobanê’yi hatırlasın

Siirt’te düzenlenen halk toplantısında konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Kürt halkının iradesini sınayanlara seslenerek, “Size Kobanê direnişini hatırlatırız. 6-7 Ekim serhildanı var. Nasıl Kobanê’yi DAİŞ’e bırakmadıysak, hiçbir kentimizi size bırakmayacağız” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Siirt’te  HDP ve DBP’nin düzenlediği siyasal sürecin değerlendirildiği halk toplantısına katıldı. Saygı duruşuyla başlayan toplantıda konuşan Leyla Güven, süreci halkla birlikte yöneteceklerini belirterek, “Amacımız, artık biz değil halkımız konuşsun. AKP bu savaşla ne yapmak istiyor sorusunu soracağız. Halkın söylemesi gereken çok şey var” dedi.

‘Eli kanlılar Kürdistan’da işbaşında’

Güven, 7 Haziran 2015’ten bu yana AKP’nin başlattığı savaşa yönelik değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Savaşı PKK ve Kürtler başlattı diyorlar. Türkiye tarafı bunu böyle söylüyor. Türkiye tarafı, AKP basınını takip ettiği için bu savaşı AKP ve Cumhurbaşkanı’nın başlattığını bilmiyor. Kürtlerin özgürlük mücadelesini kırmak için seçim mitinglerini bombaladılar. Bu da yetmedi, topyekun bir savaş başlatıldı. Kürt halkının demokrasi mücadelesini bu şekilde durdurmak istediler. Şuanda Ergenekoncuların, Balyozcuların eliyle Kürdistan bir daha yakılıyor. Bunlar eli kanlı suçlulardır.”

‘Statüsüz yaşamı kabul etmeyeceğiz!’

Kürt halkının statü istediğinin altını çizen Güven, “40 yıldır bunun için mücadele veriyoruz. Eskiden Kürtçe yasaktı, bugün de yasak. Kürtler direndi ve bugünlere geldi. Büyük bedeller ödedi. Artık elimiz güçlüdür, artık bu güçle statü almalıyız. Artık statüsüz bir yaşamı kabul etmeyeceğiz. Özyönetimler ilan edildi. Özyönetim ilanlarında yer alanlar tutuklandı. Yine hapishaneler Kürtlerle dolduruldu” ifadelerini kullandı.

‘Halkın iradesini sınamayın’

HDP’li vekillerin dokunmazlıkları kaldırıldıktan sonra belediyelere kayyum atanması için devreye girenlere seslenen Güven, “29’uncu isyanın adıdır PKK. Kürtler neden 29 kez isyan etti? 29 isyanda hendek mi vardı? Kürtler haklarını talep ettiği buna savaşla karşılık vermişlerdir. Bugün kentlerde evler yakıldı. Açık söylüyoruz; halkın iradesini sınamayın. Size Kobanê direnişini hatırlatırız. 6-7 Ekim’de serhildanı var. Nasıl Kobanê’yi DAİŞ’e bırakmadıysak, hiçbir kentimizi size bırakmayacağız. O zaman Türkiye nasıl Öcalan’a mecbur kaldı ve ayağına gidip, ‘Bir söz söyleyin’ dedi. Yarın bir halkın iradesi olan yerel yönetimlere saldırırsanız, siz de görürsünüz” diye konuştu.

‘Artık Kürtlerden habersiz kimse bir şey yapamaz’

Kürtlerin mülksüz bırakılarak metropollere sürülmek istendiğini vurgulayan Güven, “Bu politikalara karşı biz ne yapmalıyız? Siyasetimiz sadece parlamento ve belediyelerden oluşmuyor. Şuanda Erdoğan ve tayfasının Kürdistan üzerinden planları var. Kürtler eski Kürtler değil. Kürtler yüz yıllar önce aralarına çizilen sınırları kaldırıyor. Artık hiç kimse Kürtlerin kentlerinde, Kürtlerden habersiz bir şey yapamaz” dedi.

Halkın süreçle ilgili konuşmalarının ardından toplantı sona erdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir