İfadeye çağıran savcı yok: “Bundan sonra ifadeler emniyette alınacak”

Özgür Gündem’de Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptıkları için haklarında soruşturma açılan Yıldırım Türker, Nadire Mater, Faruk Balıkçı, Tuğrul Eryılmaz ve Veysi Altay ifade vermek üzere adliyeye gitti, ancak savcı yoktu. Avukat Meriçi Eyüboğlu, savcı yardımcısının “Bundan sonra ifadeler emniyette alınacak” dediğini aktardı.

gazeteciler-adliyede-2Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına destek verdikleri için haklarında “örgüt propagandası” iddiasıyla soruşturma açılan gazeteciler Yıldırım Türker, Nadire Mater, Faruk Balıkçı, Tuğrul Eryılmaz ve yönetmen Veysi Altay ifade vermek üzere Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne geldi. Adliye önünde yapılan basın açıklamasının ardından haklarında soruşturma başlatılan 5 isim avukatlarıyla birlikte ilgili savcılığa çıktı. Bir süre sonra avukat Meriç Eyüpoğlu gazetecilere açıklamada bulundu.

Müvekkilleri ile birlikte savcılığa gittiklerini fakat savcının odasında bulunmadığını belirten Eyüboğlu, savcı yardımcısının “Bundan sonra ifadeler emniyette alınacak” dediğini aktardı. Eyüboğlu, “Savcının sabah ifadeye çağırıp şimdi bu şekilde karar verilmesini anlamış değiliz” dedi.

Gazeteciler ve avukatları savcı ile görüşmek üzere bekleyişini sürdürüyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir