MLKP savaşçısı Sevda Çağdaş Antep ve Adana’da anıldı

Minbic’ı özgürleştirme hamlesi kapsamında yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Sevda Çağdaş (Raperîn Dîcle) Antep ve Adana’da yapılan etkinliklerle anıldı. 

ANTEP 

Ezilenleri Sosyalist Partisi (ESP) Antep İl Örgütü, Minbic’ı özgürleştirme hamlesinde yaşamını yitiren Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) savaşçısı Sevda Çağdaş (Raperîn Dîcle) için anma etkinliği düzenledi. Yeşilsu Parkı’nda düzenlenen açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Sosyalist Kadın Meclisleri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu‘nun yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Rojava şehidi Sevda Çağdaş (Raperîn Dîcle) ölümsüzdür” pankartını açan kadınlar, sık sık “Sevda yoldaş ölümüsüzdür” , “Şehit namirin” ve “Lice halkı yalnız değildir” sloganları attı.

‘Sevda Rojava’yı çetelerden temizlemek için gitti’

ESP PM üyesi Münevver İltemur, Çağdaş’ın özgür sosyalist Kürdistan’dan yana olduğunu belirtti. Çağdaş’ın Mimbiç’i özgürleştirme hamlesinde şehit düşmesi, Türk emekçilerinin onurunu yükselttiğini ve sosyalistlere yol gösterdiğini ifade etti. Çağdaş’ın bir yıl önce Rojava’yı DAİŞ çetelerinden temizlemek için gittiğini hatırlatan İltemur, Rojava’da Enternasyonal Özgürlük Taburu ve Şehit Serkan Tosun Taburu’nda kahramanca savaştığını söyledi.

‘Faşist barbarlığı yıkıp, sizlere devrimi armağan edeceğiz’

Herkesin Sêvêleri, Sevdaları, Pakizeleri anmak ve Bakur’daki katliamların hesabı sorulması için ayağa kalması gerektiğini vurgulayan İltemur, “Suruç için adalet, herkes için adalet” sesi Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın her tarafında daha güçlü haykırılmalı. Şehitlerimizi anmak bir ay önce gözaltına alınan ve bir daha haber alınamayan Hurşit Külter‘i faşizmin karanlık dehlizlerinde bulup çıkarmaktır” diye konuştu.

ADANA

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Adana il Örgütü de İnönü Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. “Minbic şehidi Sevda Çağdaş ölümsüzdür” pankartının açıldığı açıklamaya HDP, HDK ve çok sayıda kişi katıldı. Burada yapılan açıklamada Çağdaş şahsında “devrimciliğin sınır tanımaz ufku ve iradesinin” görüldüğüne işaret edildi.

Açıklama sonrası slogan atarak dağılan kitleyi durduran polis kitle içinde bulunan bazı kişilerin GBT sorgusunu yaptı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir