Suruç gazisi Çakmak: Sokağın adaletine güveniyoruz

“Suruç için adalet, herkes için adalet” imza kampanyasının Suruç, Cizre, Sur, Diyarbakır, Ankara ve devletin yaptığı tüm katliamlara cevap olacağını belirten Suruç gazisi Seyit Cem Çakmak, “Bodrumlarda insanları katleden devletten bir adalet talebimiz yok. Biz sokağın, devrimcilerin adaletine güveniyoruz” dedi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) tarafından Suruç katliamının aydınlatılması için 3 Haziran günü startı verilen “Suruç için adalet, herkes için adalet” imza kampanyası, birçok gençlik örgütünün desteği ile devam ediyor. 17 fraksiyondan gençlik örgütünün desteği ile Kürdistan ve Türkiye’de yüz binleri bulan imza toplanırken, İzmir’de ise 5 bin imza toplandı. Toplanan bir milyon imza ile birlikte SGDF, Suruç katliamı dosyasındaki gizlilik kararının kaldırılmasını talep ederek, 33 düş yolcusu için adalet arayışını güçlendirecek. Toplanan imzalar ise katliamın yıl dönümü olan 20 Temmuz’da Suruç’ta kamuoyu ile paylaşılacak.

SGDF Üyesi Gözde Sivaslıoğlu, İzmir’de 20 Haziran’da imza kampanyasının startını verdiklerini belirterek, sokaklarda ve kampüslerde stantlar açarak imza toplamaya devam edeceklerini söyledi. Amaçlarının bir milyon imza ile insanlara ulaşmak ve Suruç katliamını unutturmamak olduğunu vurgulayan Sivaslıoğlu, “Bu devletin haberi olmasına rağmen engel olmadığı bir katliama adalet getireceğini, dosyada ki gizlilik kararını kaldırıp ‘ben katlettim’ diyebileceğini elbette ki düşünmüyoruz. 1 milyon imzayı ya götürüp sizin adaletinize güvenmiyoruz deyip kapılarının önünde yakabiliriz ya da imzaları götürüp adaletlerine kesinlikle güvenmediğimizi söyleriz” dedi.

‘Tepkilerimizi el ele yükselteceğiz’

“Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası ile özelde Suruç katliamının vurgulandığını ancak “Suruç için adalet” ederken aslında “Kürdistan için adalet” dediklerini dile getiren Sivaslıoğlu, “Kürdistan ve Türkiye halkları olarak bir arada yürüttüğümüz bir çalışma ile tepkilerimizi hep beraber el ele yükselteceğiz” diye belirtti.

Kürdistan ve Türkiyeli kadınlara çağrı

LGBTİ ve kadın katliamlarına değinen Sivaslıoğlu, şunları aktardı: “Devletin en büyük sorunu kadınlarladır. Birçok kadını katlediyor ve her gün bu sayı artıyor. Bütün kadınları bu kampanyada birlikte olmaya, ikinci bir cins olmadığımızı ve artık sesimizi çıkartmak istediğimizi göstermek amacıyla Kürdistanlı ve Türkiyeli kadınları dayanışmaya çağırıyoruz.

‘İnsanları katleden devletten adalet talebimiz yok’

Suruç katliamından yaralı kurtulan Seyit Cem Çakmak ise, 33 düş yolcusunun hesabını sormak amacıyla adalet talebinde bulunduklarının altını çizdi. “Bu talebimiz devletten yana değil Cizre’de bodrumlarda insanları katleden devletten bir adalet talebimiz yok” diyen Çakmak, “Biz sokağın, devrimcilerin adaletine güveniyoruz. Katliamlara sessiz kalmayacak bir sürü insan var. 1 milyon imza bizim acımızdan sembolik bir rakamdır” dedi.

1 milyon imza ile 1 milyon adalet arayışçısı suruc-imza kampanyasi

‘Devletin yaptığı tüm katliamlara cevap olacağız’

33 düş yolcusu için başlatılan imza kampanyasının Suruç, Cizre, Sur, Diyarbakır, Ankara ve devletin yaptığı tüm katliamlara cevap olacağına dikkat çeken Çakmak, şöyle devam etti: “Sadece Suruç’un değil, Ankara’nın, Soma’nın Cizre’deki bodrumlarda katledilen insanların hesaplarını sormak için düzenliyoruz. Kampanyamız boyunca diğer tüm katliamların aydınlatılması talebini en yüksek şekilde sokaklarda insanlarla haykıracağız.”

İmza kampanyası süresince herkesin elini vicdanına koyması gerektiğinin altını çizen Çakmak, Türkiye ve Kürdistan’daki tüm gençlik örgütleriyle birlikte devletin yaptığı tüm katliamların aydınlatılmasını sağlayacaklarını söyledi. (DİHA)

İmza vermediysen change.org üzerinden devam eden kampanyaya ulaşmak için tıklayın

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir