Türkiye, İsrail’le anlaştı! Saray Gazze ablukasının kaldırılması şartından vazgeçti

Yıllarca Filistin halkının maruz kaldığı zulüm üzerinden prim toplayan AKP/Saray cuntası, siyonist İsrail ile anlaşma konusunda uzlaştı. Yandaş medya, Gazze’ye yönelik ablukanın kaldırılmasıyla ilgili şartın geri çekildiğini yazmadı. İsrail Başbakanı Netanyahu, anlaşmanın İsrail ekonomisi üzerinde ‘muazzam etkileri’ olacağını söyledi.

İsrail gazetesi Yediot Ahronot, Türkiye ve İsrail arasında dün Roma’da uzlaşma sağlanan anlaşmanın ayrıntılarını yayınladı. Türkiye’de hükümet tarafından uzun süre maddeleri gizli tutulan ve yandaş medyanın İsrail’in tavizler verdiği şeklinde yorumlar yaptığı anlaşmanın şartları ortaya çıktı.

Anlaşmaya göre, AKP hükümeti Gazze üzerindeki ablukanın kaldırılmasıyla ilgili, İsrail de Türkiye’deki Hamas bürolarının kapatılmasına ilişkin şartlarını geri çekti.

NETANYAHU: ANLAŞMA İSRAİL EKONOMİSİ İÇİN MUAZZAM

İtalya’nın başkenti Roma’da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştükten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan siyonist İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye ile varılan anlaşmanın İsrail ekonomisi üzerinde ‘muazzam etkileri’ olacağını belirtti.

Netanyahu, “Anlaşma İsrail ekonomisi üzerinde de muazzam etkiler bırakacak. ‘Muazzam’ ifadesini özellikle kullandım” dedi. ABD Dışişleri Bakanı Kerry de anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti, “Görmek istediğimiz bir adımdı” dedi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Türkiye ile varılan anlaşma konusunda yaptığı açıklamada, İsrail’in denizden Gazze’ye yönelik ablukasının devam edeceğini söyledi.

Netanyahu, anlaşmanın Türkiye topraklarında İsrail’e yönelik herhangi bir terör eyleminin yasaklanacağını ifade etti.

Türkiye ile anlaşmanın Ortadoğu’nun istikrara kavuşturulmasına katkı sağlayacağını kaydeden Netanyahu, anlaşmanın İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihracatına da olanak sağlayacağını belirtti.

ANLAŞMA ŞARTLARI

Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşmadaki 8 madde özetle şöyle:

1- İsrail ve Türkiye diplomatik ilişkileri yeniden başlatacak, büyükelçiler atanacak ve karşılıklı resmi ziyaretler yeniden başlayacak.

2- Türkiye Gazze’ye ablukanın kaldırılması yönündeki talebini geri çekecek. Bunun karşılığında İsrail, Aşdod limanı üzerinden İsrail’in denetimi sonrasında Türkiye’nin Gazze’ye yardım yapmasına izin verecek. İsrail ayrıca Türkiye’nin Almanya ile birlikte Gazze’de bir enerji santrali inşa etmesine izin verecek, Türkiye ayrıca Gazze’de bir de hastane inşa edecek.

3- Anlaşmada, Türkiye’nin Gazze’de ölen bazı İsrail askerlerinin cenazesinin İsrail’e iadesi için Hamas’la görüşmeler yapması öngörülüyor.

4- İsrail, Mavi Marmara katliamında ölen ve yaralananların ailelerine verilmek üzere Türkiye’ye yaklaşık 21 milyon dolar tazminat ödeyecek.

5- Türkiye’de, Mavi Marmara katliamı nedeniyle İsrailli yetkililer hakkında açılan tüm davalar sonlandırılacak.

6- Türkiye Hamas’ın İsrail’e yönelik eylemlerinde ülkeyi bir üs olarak kullanmasını engelleyecek. İsrail’in ise Türkiye’deki Hamas bürolarının kapatılması yönündeki talebini geri çektiği belirtiliyor.

7- İki ülke arasındaki askeri ilişkiler ve istihbarat paylaşımını yeniden başlatılacak.

8- İki ülke İsrail’in doğalgaz çıkarma ve ihracat faaliyetleriyle ilgili resmi görüşmelere başlayacak. Türkiye’nin doğalgaz satın alma ve kurulacak boru hattı üzerinden Avrupa’ya satma konusunda sıcak baktığı belirtiliyor.

AKP hükümeti, İsrail’le anlaşmaların basına yansımasının ardından üç şart konulduğunu duyurmuştu.

Türkiye-İsrail anlaşması açıklanmayacak: Hamas mutabakatı gizli metinde

Yediot Ahronot’un yayınladığı anlaşma metninde bu üç şarttan sadece İsrail’in özür dilemesi şartı yer aldı. Metne göre siyonist İsrail, Mavi Marmara nedeniyle resmi bir tazminat ödemiyor. bir vakfa yardım yapıyor. Türkiye ayrıca Gazze ablukasının kaldırılması şartından da vazgeçiyor.

FHKC Dış İlişkiler Sorumlusu Muhammed Şerif: AKP Filistin halkına yapılan zulmü onaylıyor

Ekonomi Bakanı Zeybekci: İsrail bizim için önemli bir müttefik

Fatih Camii’nde gece yarısı hükümete İsrail protestosu

 
One thought on “Türkiye, İsrail’le anlaştı! Saray Gazze ablukasının kaldırılması şartından vazgeçti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir