Yüksekdağ: Milano’dan Rojava’ya direnenler kazanacak

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İtalya’nın Milano kentinde IŞİD Kurbanlarıyla Dayanışma Komitesi’nin Macao Kültür Merkezi’nde düzenlediği konserde konuştu. Yüksekdağ, “İtalya’dan Rojava’ya direnen halklar kazanacak” dedi.

yuksekdag-italya-2

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İtalya’nın Milano kentinde IŞİD Kurbanlarıyla Dayanışma Komitesi’nin Macao Kültür Merkezi’nde düzenlediği konserde konuştu.

Milona’dan Mardin’e insanların yüreğinde yanan özgürlük ateşinin söndürülemeyeceğini belirten Yüksekdağ, Kürdistan kentlerinde devam eden operasyonlara dikkat çekti. 11 aydan beri sürdürülen savaşta 7 kentin yerle bir edildiğini belirten Yüksekdağ, kentlerin hala kuşatma altında olduğunu kaydetti. Yüksekdağ, “Biz bu saatte burada bir araya geldiğimiz saatlerde, Kürdistan kentleri kuşatma altında. Lice’de bir askeri operasyon sürdürülüyor. 11 aydır halka karşı, Kürde karşı, bütün haklılığımıza, siyasi irademize karşı saldırı operasyonu sürdürülüyor. 7 kentimizi yerle bir ettiler. İnsanlığa ait olan değerleri, emekten barıştan özgürlükten yana olan irademizi teslim almaya çalışıyorlar. O zaman da söyledik, yine söylüyoruz. Kürt kentlerine, Kürdistan topraklarına, özgür bir halkın yurduna sefer olur ama zafer olmaz. Saldırabilirsiniz, ama asla teslim alamazsınız” diye konuştu.

Minbic’in özgürleştirilme hamlesini hatırlatan Yüksekdağ, “Kobanê düştü düşecek diyenler bugün kabus görüyor. Onların gördüğü kabus bizim özgürlük rüyamız. Bugün Demokratik Suriye Güçleri, özgürlük mücadelesi yürüten yiğit kadın ve erkekleri IŞİD barbarlığını, gericiliğini Suriye topraklarından, Rojava topraklarından kovuyor. Kobanê’nin düşeceğini söyleyenler bugün Demokratik Suriye Güçleri’nin Rakka’ya doğru ilerleyişini görüyorlar. Bugün İŞİD çeteleri kaçacak yer bulamıyor” dedi.

Yüksekdağ, Minbic operasyonunda savaşırken şehit düşen MLKP savaşçısı Sevda Çağdaş’ı andı, “Ben büyük özgürlük mücadelesinde Arin Mirkan’dan Sevda Çağdaş’a kadar bütün kadın şehitlerimizi, bütün canlarımızı, yitirdiğimiz yoldaşlarımızı saygıyla ve minnetle anıyorum. Onların özgürlük mücadelesi, IŞİD barbarlığı karşısındaki direnme kararlılığı bizim gücümüzdür, zafer sözümüzdür” dedi.

Binlerce kadın özgürlük savaşçısının, DAİŞ barbarlığının köle pazarlarında sattığı Ezidi, Türkmen, Arap kadınlarının ahını ve acısını yerde bırakmadığını belirten Yüksekdağ, “Mutlaka ve mutlaka yitirdiğimiz bütün canlarımıza şehitlerimize verdiğimiz sözü tutacağız. Suriye’de Rojava’da Kürdistan’da Ortadoğu’da özgürlüğün güneşi parlayacak. O güneşi hiçbir karanlık bulut gölgeleyemeyecek, karartamayacak. Bir kere daha söz olsun” diye konuştu.

HDP’nin zaferlerinin halkların, kadınların direnişi ve mücadelesiyle kazanıldığını belirten Yüksekdağ, AKP/Erdoğan iktidarının yeni bir operasyon başlattığını belirtti. Belediyelere kayyum atama girişimlerine tepki gösteren Yüksekdağ, “Kazanmamız nedeniyle bütün bir Türkiye’yi savaş coğrafyasına dönüştürdüler. Geri adım atalım diye bizlere dönük abluka hesabı geliştiriyorlar. Seçilmiş belediye başkanları, meclis üyeleri tutuklanıyor, hapse atılıyor. Belediyelere kayyum atama kararı çıkarmaya çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, bizlere dokunmaya başarmazlar. Bizlere dokunurlarsa yanarlar” dedi.

Türkiye’de demokratik bir değişimin başladığını kaydeden Yüksekdağ, “Bizler açılmış yollarda yürümekte değil, yol açmakla ustayız. Yollar kapandığında bu halk yeni yollar açmayı çok iyi bilir. Artık oy yaydan çıkmıştır. Türkiye’de demokratik bir değişimin düğmesine basılmıştır. Erdoğan ve AKP diktatörlüğü ne yaparsa yapsın hangi zulmü uygularsa uygulasın bu halk kazanma çizgisinden geri dönmeyecektir” diye konuştu.

Halkların demokratik projesini büyüteceklerini belirten Yüksekdağ, “HDP’yi, halklar köprüsünü bizler kanımızla, canımızla, alınterimizle kurduk. Temelleri o kadar sağlamdır ki, diktatörler de sultanlar da padişahlar da faşistler de yıkamadılar yıkamayacaklar. Bu köprüyü inşa edenlere selam olsun diyoruz. Bu köprüyü savunanlara selam olsun. Hiçbir sınır tanımadan selamlaşanlar, hiçbir sınırı tanımadan kucaklaşanlar kazanacak. Rojava’dan İtalya’ya kadar Ortadoğu’nun Asya’nın Avrupa’nın bütün direnen halkları, özgürlüğe, demokrasiye inanan insanları mutlaka mutlaka birleşerek, daha büyük zaferler kazanacak” dedi.  (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir