Ankara Katliamı sanıklarının 100’er kez müebbet hapsi istendi

Ankara’daki barış mitinginde 101 kişinin öldüğü bombalı saldırıya dair iddianamede 36 sanık için 100’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 Ekim’de Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nde 101 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı katliama ilişkin 9 ay sonra dava açtı.

10 Ekim Ankara Tren Garı katliamına ilişkin soruşturmayı tamamlayan savcılık, iddianameyi Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yolladı. Mahkeme iddianameyi değerlendirecek ve kabul ederse, esas numarası ve  duruşma günü vermesi bekleniyor. İki canlı bombanın yanı sıra, katliamın emrini verdiği belirtilen Yunus Durmaz ve canlı bombaların Ankara’ya ulaşmasını organize eden Halil İbrahim Durgun’un ise iki farklı polis operasyonunda kendileri patlatarak yaşamlarına son verdiği açıklanmıştı.

Edinilen bilgiye göre iddianamenin açıklanması için 19 Mayıs günü gerçekleşen operasyonda öldüğü belirtilen Yunus Durmaz’ın adli tıp raporunun savcılığa iletilmesi bekleniyor. Diğer yandan Yunus Durmaz hakkında nüfusta ölü kaydı da henüz düşülmedi.
10 Ekim katliamının faili olarak açıklanan Yunus Emre Alagöz’ün ise adli tıp raporunda sorun olduğu, raporla ilgili yazışmaların sürdüğü ifade ediliyor. Bu eksikler tamamlandığında iddianamenin açıklanması bekleniyor. İki canlı bomba ile birlikte Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun öldüğü için haklarında takipsizlik kararı verildiği belirtiliyor. (Tamer Arda ERŞİN – EVRENSEL)


100’ER KEZ MÜEBBET İSTENDİ

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, 36 şüpheli hakkında suçlamaların bulunduğu 571 sayfalık iddianamenin ilk sırasında örgüt yöneticisi İlhami Balı yer alıyor. İddianamede, aralarında Antep’te kendini patlatan örgütün Antep Emiri Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun ile birlikte toplam 17 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verildi. Mahkeme iddianameyi kabul ederse 36 kişinin yargılanmasına önümüzdeki günlerde Ankara’da başlanacak.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir