Atatürk Havalimanı’nda 3 canlı bomba saldırısı: 36 ölü, 147 yaralı – Güncellendi

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde 3 canlı bombanın düzenlediği saldırı da 36 kişi hayatını kaybetti, 147 kişi yaralandı.

BAŞBAKAN YILDIRIM: TAKSİ İLE GELDİLER

Başbakan Binali Yıldırım saat 02.55’de Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısında 36 kişi hayatını kaybettiğini ayrıca 3 canlı bombanın öldüğünü açıkladı.  36 kişinin öldüğü saldırıda Yıldırım’ın güvenlik zaafiyeti olmadığını belirtmesi dikkat çekti. Yıldırım, saldırıyı gerçekleştiren canlı bombaların havalimanına taksi ile geldiğini, kaçan bir terörist olasılığının üzerinde durulduğunu ve emarelerin IŞİD’i gösterdiğini söyledi.
Başbakan Yıldırım, havalimanındaki trafiğin normale döndüğünü belirtti.
Görgü tanıklarının ifadelerine göre, teröristler CIP girişinin yanındaki kapıdan kalaşnikof silahlarla  tarayarak giriyorlar, pasaport kontrolüne kadar ilerliyorlar, boarding ekranının önünde bekleyen kalabalığın üzerine 4 el bombası atıyorlar.
İSTANBUL Atatürk Havalimanı’nda canlı bomba saldırısının ardından önce sabah 05.00’e kadar durdurulan uçuşlarla ilgili yasak uzatıldı. Atatürk Havalimanı’na saat 20.00’ye kadar sefer yapılmayacak.
NOTAM olarak adlandırılan Notice To Air Man – Havacılara Bilgi Notu’nda bu bilgi tüm dünya ile paylaşıldı. Güvenlik önlemlerinin alınması ve arkasından terminal binasının işleyişinin sağlanması sonrasında uçuşların tekrar başlatılması planlanıyor.

Reuters, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplantıda olduğunu aktardı.

Emniyet kaynakları: saldırı IŞİD terör örgütü kaynaklı

İstanbul Valiliği; Atatürk Havalimanı’nda hayatını kaybedenlerin sayısının 28 olduğunu bildirdi.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde meydana gelen patlamada en az 10 kişi yaşamını yitirirken, 100’e yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre; önce silah sesinin geldiği, ardından da iki patlamanın meydana geldiği bildirildi.

HASTANELERDE EN AZ 100 YARALI

Patlamanın ardından yaralıların büyük bölümü Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Bakırköy Acil Servis’ten ulaştığımız kaynaklar, “Sayı veremeyecek kadar çok yaralı getirildi” bilgisini verdi. Onlarca yaralının olduğu belirtilen Bakırköy’deki hastaneye götürülen 5 ağır yaralının hayatını kaybettiği bilgisine ulaşıldı, hastanedeki ölü sayısının en az 10 olduğu bildirildi.

Yaralılardan 15’i Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, 12’si Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, 6 ağır yaralı Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, 6 yaralı Samatya Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

BOZDAĞ: 10 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Meclis Genel Kurul’da yaptığı açıklamada, “Bana verilen bilgiye göre, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişte bir terörist önce kaleşle etrafı tarayıp sonra kendisini patlatmıştır. İlk belirlemelere göre, yaklaşık 10 civarında şehidimiz var, 20 civarında da yaralı olduğu söylenmektedir” dedi.

RTÜK YAYIN YASAĞI GETİRDİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, Başbakanlığın talebi üzerine, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde meydana gelen patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi.

Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen patlamanın ilk görüntüleri

 
One thought on “Atatürk Havalimanı’nda 3 canlı bomba saldırısı: 36 ölü, 147 yaralı – Güncellendi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir