Beşiktaş Belediyesi’ne grev kararı asıldı

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi işçiler, Beşiktaş Belediyesi ile yapılan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanmaması üzerine aldıkları grev kararını belediyeye astı.

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi işçiler, Beşiktaş Belediyesi ile yapılan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanmaması üzerine grev kararı aldı.

İşçiler grev kararını belediyeye asmak için Levent Meydanı’ndan Beşiktaş Belediyesi’ne yürüyüş düzenledi. “Toplu iş sözleşmesi engellenemez ” pankartının açıldığı eylemde “Esaret ücreti istemiyoruz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Belediye önünde konuşan Genel-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan, Mart’tan itibaren başlayan TİS görüşmelerinin uyuşmazlık ile sonuçlandığını, grevin kendileri için yasal bir hak olduğunu söyledi. Pehlivan, “Biz grevi hiçbir zaman amaç olarak kullanmadık. Araç olarak kullandık. Ümit ediyorum tekrar masaya oturulur” dedi.

Genel İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Sekreteri Taner Yayla da Mart’tan itibaren yaptıkları TİS görüşmelerinde bütün iyi niyet girişimlerine rağmen belediye yönetiminin uzlaşmaz tavırları nedeniyle anlaşma sağlanamadığını söyledi. Yayla, “En iyi toplu sözleşmeyi masada iki tarafın uzlaşarak imzaladığı toplu iş sözleşmesi olarak görmekteyiz. Fakat haklarımızın elimizden alınması noktasında mücadelenin kaçınılmaz olduğunu biliyoruz” diye belirtti.

Yayla, 6 gün içerisinde uzlaşma sağlanmaması durumunda greve çıkacaklarını söyledi.

Açıklamanın ardından işçiler grev kararını belediye binasına astı.(ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir