DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’dan ‘Demokrasi Cephesi’ için acil çağrı

Saray/AKP iktidarının ülkeyi karanlığa sürüklediğine dikkat çeken DİSK, KESK, TTB ve TMMOB, bu karanlığa karşı daha güçlü bir birlikteliğe ihtiyaç olduğunu belirti ve çağrı yaptı: “İktidarın ‘düşman’ ilan ettiği, yani kardeşlerimizi, dostlarımızı, yoldaşlarımızı, Nazım’ın şiirini diline dolayanları, barış türkülerini ezberleyenleri omuz omuza vermeye, Türkiye’nin giderek ağırlaşan koşulları altında, ülkenin kaderini değiştirmeye çağırıyoruz. Demokrasi için verilecek emeğimiz, uğruna direnilecek memleketimiz, faşizme ve diktatörlüğe teslim edilmeyecek düşüncelerimiz var.”

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, ülkede yaşanan baskı, şiddet ve anti demokratik uygulamalara dikkat çekti ve iktidarın baskılarına karşı acilen “Demokrasi Cephesi”nin kurulması çağrısı yaptı.

Toplantıya, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Korkmaz, TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Yönetim Kurulu üyesi ve Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, HDP İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, ESP MYK üyesi Sedat Şenoğlu, HDK Yürütme Kurulu Üyesi Emin Orhan’ın da aralarında olduğu çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi partiden temsilciler katıldı.

Basın toplantısında konuşan TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, varlığını ülkeyi kutuplaştırarak, düşmanlaştırarak sağlayan iktidarın, bugün kendi iktidarı karşısında gördüğü herkesime savaş açtığını belirtti.

‘HALKIN İRADESİNE VE MECLİS’E DARBE YAPIYOR’

İktidarın fiili olarak uygulamaya soktuğu “Başkanlık” sistemini bir anayasa değişikliği ile güvence altına almak için her yolu kendisine mübah gördüğünü söyleyen Tükel, Kürdistan’ın bombalandığını, insanların katledildiğini, doğanın talan edildiğini, asırlık kentlerin harap edildiğini belirtti. Tükel, yargıyı kontrolüne alan iktidarın ülkeyi de bir hapishaneye çevirmek istediğine dikkat çekti ve ekledi: “Bunlar da yetmezmiş gibi seçilmiş vekillerin dokunulmazlığını kaldırırken, askere dokunulmazlık getiriliyor. Halkın iradesine ve dolayısıyla Meclis’e darbe yapıyor.”

LGBTİ’lere ve gazetecilere yönelik saldırı ve katliamları hatırlatan Tükel, “Gökkuşağının tüm renkleri düşman ilan edilmekte, basın ve ifade özgürlüğü tamamen yok edilmekte, ülkemiz topyekün karanlığa boğulmakta” dedi.

‘EMEĞİN HAKKINI ALMASI İÇİN DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR’

Bu gidişatın başta emekçileri tehdit ettiğini vurgulayan Tükel, ırkçı gerici, ayrımcı politikalarla bölünen, baskıcı politikalarla susturulan bir toplumda emeğin haklarının hergün daha fazla tehdit altında olacağını kaydetti. Tükel, “Emekçilerin en demokratik hak arama talebi baskı ile ortadan kaldırılmakta, sendikalı olmanın suç sayıldığı, grev yapmanın ve sokaklara çıkmanın fiilen yasaklandığı bir ülkede emeğin hakkının kazanması için bu ülkede demokrasiye ihtiyaç var” dedi.

Kadın ve çocukların bedenlerinin eril istismar ve şiddete maruz kaldığın, hayatın her alanında kadınlara yönelik şiddetin iktidar tarafından körüklendiğini belirten Tükel, kadın ve çocuk emeğinin de sömürüldüğünü kaydetti.

Tükel, “Savaş çığırtkanlığı yapıp barış şansını toplumun elinden alanlar insanlığın, işçinin, doğanın, kadınların, doğanın, kadınların, çocukların, kentlerin düşmanıdır” dedi. “Bu karanlığa karşı toplumsal muhalefeti sağlayacak bir demokrasi cephesi acilen kurulmalıdır” diyen Tükel, bunun için üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Tükel, sözlerini şöyle tamamladı: “İktidarın ‘düşman’ ilan ettiği, yani kardeşlerimizi dostlarımızı, yoldaşlarımızı, Nazım’ın şiirini diline dolayanları, barış türkülerini ezberleyenleri omuz omuza vermeye, Türkiye’nin giderek ağırlaşan koşulları altında, ülkenin kaderini değiştirmeye çağırıyoruz. Demokrasi için verilecek emeğimiz, uğruna direnilecek memleketimiz, faşizme ve diktatörlüğe teslim edilmeyecek düşüncelerimiz var.”

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Korkmaz, “Bu bir üst örgüt değil, tüm muhalif kesimlere, hayatı üretenlere eylem birliği çağrısıdır” dedi. Korkmaz, 1 Mayıs başta olmak üzere birlikte bir çok eylem ve etkinliği düzenledikleri örgütler daha güçlü bir birliktelik kurmak istediklerini söyledi.

Toplumun tüm kesimlerinin demokrasi cephesinin oluşmasından yana olduğunu belirten DİSK Genel Başkanı Kani Beko şunları kaydetti: “Öğrenciler de siyasi partiler de işçiler de demokratik kitle örgütleri de böyle bir cepheyi istiyor. İşçilerin 100 yıllık kazanımını elinden almak isteyen bir iktidar var. Türkiye işçi sınıfı olarak, bu birlik için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Diğer konfederasyonların da bu adıma katılması gerekir. Sadece DİSK’in değil, Türk-İş ya da Hak-İş üyelerinin de bu hakkı gasp edilecek. Doğu ve Güneydoğu’ya baktığımızda yaşanan savaştan dolayı binlerce insanı kaybettik. Bu ülkenin kalıcı bir barışa ihtiyacı var. Bugün, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü Saray’ın talimatı ile gasp ediliyor. İstedikleri işçiyi, gazeteciyi, yazarı, sendikacıyı gözaltına alıp tutukluyor” dedi.

Beko, Saray’a karşı yan yana olmaktan, omuz omuza mücadele etmekten başka şanslarının olmadığını belirterek sözlerini tamamladı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir