Eruh Belediye Eşbaşkanı Kilis görevinden alındı

İçişleri Bakanlığı, DBP’li EruhBelediye Eşbaşkanı Eda Kilis ile Belediye Meclis Üyesi Salih Özer’i, katıldıkları açıklamalar nedeniyle haklarında açılan davaları gerekçe göstererek, görevden uzaklaştırdı.

İçişleri Bakanlığı Siirt’in DBP’li Eruh Belediyesi Eşbaşkanı Eda Kilis ve Belediye Meclis Üyesi Salih Özer’i görevinden uzaklaştırdı. Belediye Eşbaşkanı Kilis’e, “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” ve “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılma” gerekçesiyle verilen 2 yıl 1 ay hapis cezasının daha temyizdeyken kararın verilmesi dikkat çekti. Meclis üyesi Özer hakkında ise “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe katılma” iddiasıyla Eruh Ağır Ceza Mahkemesi’nce açılan dava halen sürüyor.

Siirt Valiliği belediye başkanvekili seçimi için 1 Temmuz’a kadar zaman verdi. Valilik, meclis toplantısının yeri ve saatinin de kaymakamlığa bildirilmesini istedi.

Eruh Belediyesi Eşbaşkanı Hüseyin Kılıç da “özyönetim” ilanına katıldığı gerekçesiyle mahkeme kararıyla ev hapsinde tutuluyor.

Telefon üzerinden görevinden uzaklaştırdığı haberi alan Eşbaşkan Kilis, “Kayyum atayamadılar, bu tür absürt gerekçeler bahane edildi. Ne olursa olsun, biz halkın iradesiyiz. Halk bizi seçmiş, halk bizi görevimizden almadığı sürece, belediyelerimize halkımıza sahip çıkacağız. Devlet ne yaparsa yapsın, bildiğimizden geri adım atmayacağız. Demesinler, görevlerinden uzaklaştırdık, artık onlar iş yapamayacak, biz daha fazla halkımızla bir olup görevimizi yerine getireceğiz. Biz böyle şeylerden korkmayız” dedi.

‘Eruh önemli bir yere sahip’

Bugünden sonra daha aktif bir şekilde görevlerine sarılacaklarını dile getiren Kilis, Eruh’un Kürdistan tarihinde önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti. Kilis, “Devletin gözünde Eruh önemli bir yerdedir. Devlet yüzlerce gerekçe çıkarabilir, belediyeyi elimizden almak için. Şuan eşbaşkanımız ev hapsinde tutuluyor. Bu şekilde yönetimlerimizi kıramayınca kadın eşbaşkanı görevden uzaklaştırıyor. Artık belediyede bir kadın değil 100 kadın görev yapacaktır. Çalışmalarımız bu doğrultuda olacak” şeklinde konuştu.

‘Halkla olduğumuz için görevimizden uzaklaştırıldık’

Kilis, Eruh’da belediye eşbaşkanların görevlerinden uzaklaştırması konusunda ilkler yaşadıklarını belirterek, şunları aktardı: “İlk defa eşbaşkanımıza ev hapsi verdiler, ilk defa davalarımızı gerekçe gösterip görevi elimizden aldılar. Madem ki biz seçildik, madem ki halk uygun gördü, siz de sayı göstermek zorundasınız! Eğer bizi seçen halkın eylem etkinliğine katılmayacaksak bizi neden seçtiler. Eğer halkımız arasına çıkmasak burada kalmamızın da bir anlamı yok. Bize karşı gösterdikleri bahaneler kabul görmeyecek. Hangi devlet, böyle bahanelerle yerel yöneticileri görevden alıyor.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir