İtalyan milletvekilleri: HDP ile dayanışmak için bir komisyon oluşturduk

İtalya’da temaslarını sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, SEL milletvekilleri ile birlikte parlamentoda basın toplantısı düzenledi, Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine dikkat çekti. İtalya İnsan Hakları Komisyonu üyesi milletvekilleri, parlamentoda bir komisyon oluşturulduklarını ve sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

İtalya’da temaslarını sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Sol Ekoloji ve Özgürlük (Sinistra Ecologia Liberta – SEL) milletvekilleri ile birlikte İtalya Parlamentosu’nda basın toplantısı düzenledi, ardından Parlamento İnsan Hakları Komisyonu üyeleri ile görüştü.

Yüksekdağ, İnsan Hakları Komisyonu üyeleri ile yaptığı görüşmede, Türkiye’deki yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekti. Meclis’in 3. büyük partisi olan HDP’nin siyaset dışı bırakılmaya çalışıldığını belirten Yüksekdağ, “Söz söyleme dokunulmazlıkları kaldırılan HDP milletvekilleri hapse atılma tehlikesiyle yüz yüze” dedi.

Yüksekdağ, bir ay önce Meclis’ten geçen Anayasa değişikliği sonrasında dokunulmazlıkların kaldırıldığını ve yaptıkları konuşmalar nedeniyle yargılanmaya başladıklarını kaydetti. Yüksekdağ, “Türkiye demokrasisi çok büyük bir kriz ve çelişki yaşıyor. Biz ‘terör propagandası yapmak’la suçlanıyoruz ama Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, dünyanın terör örgütü olarak gördüğü El Nusra’yı ve Suriye’deki terör yapılarını açıkça destekliyor ve onların tavrını öven konuşmalar yapabiliyor” diye konuştu.

HDP’nin Türkiye’deki bütün demokrasi güçlerinin ortak çatısı olduğunu ifade eden Yüksekdağ, “Ama AKP ve Erdoğan iktidarı demokrasiye geçiş mücadelesi yürüten HDP’nin Meclis’te varlığını kabul etmiyor. Dokunulmazlığımızın kaldırılmasının temel nedeni budur” dedi.

Yüksekdağ, HDP’nin demokratik anayasa, Türkiye’de yönetim modelinin demokratikleşmesi ve radikal bir idari reform yapılmasını savunduğunu dile getirdi. Yüksekdağ şunları söyledi: “Parlamenter siyaset modelinin güçlendirilmesi ve yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılmasını savunuyoruz. Tek parti ve tek lider otoritesine karşı çıkıyoruz. Kürt sorunun masada ve siyasi yollarla çözülmesini istiyoruz. Bütün azınlıkların, dinlerin ve inançların anayasada eşit yurttaşlar olarak tanınmasını istiyoruz. Ama Erdoğan bunların hiçbirisini benimsemiyor.”

HDPQ Eş Genel Başkanı Kürt illerinde yaşam hakkının ihlal edildiğine dikkat çekti ve şunları ekledi: “11 aydan bu yana Kürt kentlerinde çok açık bir çatışma yaşanıyor. 7 Kürt kenti yıkıldı ve 700’e yakın sivil yaşamını yitirdi. Yaklaşık üç hafta Cizre’de bodrum katlarında mahsur kalan insanları kurtarmak için mücadele yürüttük, AİHM’e başvurduk. Ama çok açık bir biçimde Cizre’deki üç bodrum katında 140 insan diri diri yakıldı. Bunların adli tıp belgelerini, kanıtlarını ortaya çıkaran profesör Şebnem Korur Fincancı şu an tutuklu. Operasyonlar bir antiterör operasyonunun çapını çok daha aştı. Tanklar kullanıldı, kentler yok edildi. Ölülerin çıplak cenazeleri teşhir edildi. Cizre’de 11 yaşındaki bir çocuğun gömülmesine izin verilmediği için 11 gün buzdolabında bekletildi. 57 yaşındaki bir kadının cenazesi sokaktan alınamadı. Bütün bunlar Avrupa devletleri tarafından yok sayıldı.”

HDP’nin Meclis’ten çıkarılmasıyla parlamenter rejimin de tasfiye edilmiş olacağını vurgulayan Yüksekdağ, “Türkiye’de 6,5 milyon insanın oyunun, iradesinin sistem dışı bırakılması bir kaos demektir ve iktidar kaos politikası uyguluyor. Kaos ve iç çatışma tüm Ortadoğu ve Avrupa için de bir felaket anlamına gelir. Bu nedenle parlamenter rejime ve bizlere yönelik baskılar karşısında Avrupa ve İtalya parlamentolarının daha yapıcı bir tutum geliştirmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘PARLAMENTODA BİR ÇALIŞMA KOMİSYONU OLUŞTURULDU’

Parlamento Dışişleri Komisyonu Başkanı Erasmo Palazzotto, Türkiye’de HDP milletvekillerine yönelik baskıları yakından takip ettiklerini belirtti. Bunun için parlamentoda bir çalışma komisyonu oluşturulduğunu belirten Palazzotto, “Daha ayrıntılı bilgi alabilmek ve HDP ile dayanışma içerisinde olduğumuzu göstermek için sizi İtalya’ya davet ettik” dedi.

‘BU SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Basın toplantısının ardından parlamentoda temaslarına devam eden HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Luigi Manconi ve Başkan Yardımcısı Ricardo Manzoni ile görüştü. Kürt illerinde sürdürülen yıkım ve operasyonlar esnasında NATO imkanları ve teknolojisinin kullanılmasının İtalya için sorun olduğunu kaydeden Manconi, “Bu iddiaları araştırmak için bir komisyon kurduk, HDP’den bu konuda bilgi ve destek bekliyoruz” dedi. HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına dikkat çeken Manconi, “Muhalif bir partinin devletin tüm imkanları kullanılarak siyaset dışına itilmeye çalışması hiç bir uluslararası hukuka sığmaz. Bu sürecin takipçisi olacağız” diye konuştu.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir