Roboski eyleminde İHD: Adalet arayışı mahşere kalmayacak

İHD İstanbul Şubesi Adalet ve Hakikat Komisyonu, “Roboskî’ye adalet, failler yargılansın” talebiyle bir kez daha eylem yaptı, adalet sağlanana kadar mücadeleyi sürdüreceğini vurguladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Adalet ve Hakikat Komisyonu ve üyeleri, 34 yurttaşın yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı için her ayın 28’inde düzenledikleri “Roboski’ye Adalet, Failler Yargılansın” eylemi için yine Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.

“Roboskî’ye adalet, failler yargılansın” talebiyle 54. kez Galatasaray Meydanı’nda biraraya gelinen eylemde, Roboskî’de katledilen 34 kişi ve katledilen Diyarbakır Barosu başkanı Tahir Elçi’nin fotoğrafları taşındı.

Komisyon adına açıklama yapan Osman Özkan, tamamı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, en küçüğü 13 yaşında olan 34 kişinin savaş uçaklarıyla, bombalarla katlediğini söyledi. İki ay önce 29 Mayıs’ta yaşanan ikinci Roboskî katliamında da 2 çocuğun bombalarla katledildiğini hatırlatan Özkan, “Bu katliamı lanetlemek için toplandığımız şu anda şehirlerimiz, sokaklarımız her gün çocuk, genç ve yaşlı ölümüne tanıklık etmektedir” dedi.

Roboskî’de adalet yerini bulsaydı 2 Temmuz Madımak, 20 Temmuz Suruç ve 10 Ekim Ankara katliamlarının yaşanmayacağını söyleyen Özkan, adalet olsaydı gazetecilerin, aydınların ve öğretmenlerin tutuklanmayacağını, DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in de kaybedilmemiş olacağını vurguladı.

Adaletin mahşere kalacak bir dava olmadığını belirten Özkan şöyle konuştu; “Sustuğumuz her adaletsizlik karşısında daha büyüklerini yaşamak zorunda kalacağız. Ve bu ateş sarmalı Lice’yi bugün sardığı gibi hepimizi saracak. Adalet için geçmişle yüzleşmek yaralarımızı sarmak zorundayız.”

Özkan, adalet arayışını hakikatler ortaya çıkana, failler cezalandırılana kadar sürdüreceklerini vurguladı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir