‘Saatlik evlen-boş ol’ uygulaması da resmileşiyor: Muhtar ve müftüler de nikah kıyabilecek

Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi verildi. Binali Yıldırım AKP grup toplantısında İçişleri vatandaşlık hizmetlerinde değişiklikler olacağını belirterek muhtar ve müftülerin artık resmi nikah kıyabileceklerini söyledi

Binali Yıldırım’ın açıklamalarına göre, resmi nikah kıyma yetkisi muhtarlara ve müftülere de veriliyor. Yıldırım, “Bundan böyle büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi vereceğiz. Ayrıca il ve ilçe müftüleri de resmi nikah kıyabilecek” diye konuştu.

Siyasal islamın nüfuz bulduğu çevrelerde fuhuş ve tecavüzü gizlemek için yaygın olarak uygulanan ‘saatlik evlen-boş ol’ uygulaması, yeni düzenleme ile resmiyet kazanmış olacak.

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşması şöyle,

“Evlenme, nüfus gibi olaylar için artık Nüfus Müdürlüklerine gitmeye gerek kalmayacak. Vatandaş acısını, sevincini bir tarafa bırakıp uğraşmayacak. Vatandaş bundan böyle mahkeme kararına ihtiyaç duymadan sorunlu veya yanlış yazılımdan kaynaklanan adlarını soyadlarını değiştirme hakkına sahip olacak. Mahkeme kararına lüzum yok, basit bir işlemle değiştirebileceksiniz. Adınız hoşunuza gitmiyor, mahkemelere gidip ‘neden böyle oldu neden değiştiriyorsun’ gibi sorulara muhatap kalmayacaksınız. Pasaport ve ehliyet işlemleri artık bundan böyle Nüfus İdarelerinde yapılacak. Böylece Emniyet’teki 5 bin polis asli görevlerine dönmüş olacak. Adres değişiklerini bildirme kolaylıkları getirirken, bir değişiklik de evlenme yetkisiyle ilgili olacak. Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi veriyoruz. İl ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek” dedi.

Halihazırda evlendirme yetkisi belediyelere bağlı evlendirme memurlarında ve belediye başkanlarında bulunuyor.

 

 

 
One thought on “‘Saatlik evlen-boş ol’ uygulaması da resmileşiyor: Muhtar ve müftüler de nikah kıyabilecek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir