‘Savaş ve ölümlere karşı biraradayız’

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, “Savaş ve ölümlere karşı biraradayız” sloganıyla Galatasaray Lisesi önünde açıklama yaptı. Gezi’yi dahi karşısına almayı göze alanların, savaş siyasetini Batı’da uygulamak istediğini açıkça ilan ettiğini kaydeden koordinasyon üyesi Aslan, “Ezilenlerin her kesiminin kurtuluşu için direnmeye, mücadeleye ve birarada olmaya devam edeceğiz” dedi.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, “Savaş ve ölümlere karşı biraradayız” sloganıyla Galatasaray Lisesi önünde eylem gerçekleştirdi.

Eylemde “İrademe dokunma”, “Gökkuşağına dokunma”, “Gezi’ye dokunma”, “Kölelik yasasına geçit yok”, “Diktatörlüğe hayır” dövizleri taşındı, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji bratiya gelan”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

KESK Dönem Sözcüs Mehmet Emin Kırşanlıoğlu, siyasi iktidarın mücadele eden herkesin gözünü korkutmak istediğini söyledi. Kamu emekçilerinin de bu baskılardan nasibini aldığını belirten Kırşanlıoğlu, “15-20 bin kamu çalışanına soruşturma açıldı. Biz kurulduğumuz günden bu yana olduğu gibi bundan sonra da mücadele örgütleri ile birlikte direnmeye devam edeceğiz” dedi.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına ise Yaşar Aslan açıklama yaptı. Toplumsal muhalefetin tüm kesimlerine savaş açıldığını belirten Aslan, ülkenin her yerinde savaş ve talan politikalarına karşı çıkanların tehdit altında olduğunu söyledi. Kürdistan’da sürdürülen savaşla yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini, kentlerin topyekün imha edildiğini hatırlatan Aslan, DBP Şırnak il yöneticisi Hurşit Külter’den 33 gündür haber alınamadığını anımsattı.

Batı da ise demokrasi çağrısı yapanların sindirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Aslan, “Önce barış isteyen akademisyenlere saldırdılar şimdi de Özgür Gündem nöbeti tuttuğu için gazteciler, hocalar tutuklanmış durumda” dedi. Meclisin, engel olarak gördüğü milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırdığını ifade eden Aslan, “Seçilmiş hiçbir vekilin de, belediyenin de engellenmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Gezi’yi dahi karşısına almayı göze alanların, savaş siyasetini Batı’da uygulamak istediğini açıkça ilan ettiğini söyleyen Aslan şunları söyledi: “Bütün bunlar baskı politikalarının ezilen ve hedef alınan kesimleri sindirmekte başarısız olduğunun, direnişin toplumun bütün katmanlarında hala yanmakta olduğunu göstermektedir. Gerici faşist saldırılara karşı, toplumun ezilen her kesiminin kurtuluşu için direnmeye, mücadeleye ve birarada olmaya devam edeceğiz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir