Suruç için adalet Mülteciler için adalet

İzmir’de “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında eylem yapan gençlik örgütleri, emperyalistler arasındaki kirli pazarlıklar sonucu ölüme sürüklenen mülteciler için adalet istedi.

İzmir’de gençlik örgütleri “Suruç için adalet Herkes için adalet” kampanyası çerçevesinde mülteciler için adalet istedi.

suruc-multeciler-adalet-4

Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelen SGDF, Dev-Güç, Öğrenci Kolektifi, Kaldıraç ve DHF üyesi gençler, “Mülteciler için adalet, suruç için adalet” yazılı pankart açtı, denize karanfil bıraktı.

 

Eylemde açıklama yapana SGDF üyesi Gözde Sivaslıoğlu, Suriye’de emperyalistler ve gerici devletler tarafından beslenen çetelerin bölgeyi bir yıkım ve ölüm girdabına sürüklediğini vurguladı. Baas zulmüyle çetelerin kanlı katliamı arasında kalan milyonlarca insanın insanlık dışı koşullara mahkum edildiğini vurgulayan Sivaslıoğlu, savaşın sürgün, göç ve katliam anlamına geldiğini belirtti. Sivaslıoğlu “Bu siyasetin en baştaki sorumlularından biri de AKP oldu. AKP, Suriye yağmasından pay alabilmek ve Rojava’da yükselen devrimi boğmak için sistematik biçimde yıkım ve katliam çetelerini besledi” dedi.

suruc-multeciler-adalet-2

Bölgede yaratılan gericiliğin yarattığı karanlığın parçalandığını kaydeden Sivaslıoğlu, “Tecavüz ve katliam ordusu IŞİD’in işgal harekatına karşı direnişin sembolü Kobane’nin yeniden inşası çalışmalarına ‘Beraber savunduk beraber inşa edeceğiz’ şiarıyla katılmak topladıkları yardım malzemelerini Kobane’ye götürmek üzere Suruç’a giden sosyalist gençler, AKP-DAİŞ organizasyonuyla katledildi. 33 düş yolcusunun hayatını kaybettiği Suruç katliamında hala failler açığa çıkarılmadı ve dosyadaki gizlilik kararı kaldırılmadı. Bizler Suruç için istediğimiz adaleti bu kirli savaşın mağdurları olan mülteciler için de istiyoruz” şeklinde konuştu.

Suriye’de süren savaş sonucu 3 milyon insanın mülteci yaşamına mecbur edildiğini vurgulayan Sivaslıoğlu “Avrupa’nın 20 milyon mülteciden sadece 1 milyonunu kabul etmesi, sorunu görmeyen ve sorumluluk almayan bir yerde durduğunu sınırları mültecilere kapatarak Akdeniz’de yaşanan ölümlerden ve Balkanlar’daki kaostan sorumlu olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında mültecilere ilişkin pazarlıklar yapıldığına işaret eden Sivaslıoğlu şunları söyledi: “Anlaşmalar emperyalist güçlerin kirli ilişkilerini gözler önüne sermektedir. Yapılan anlaşmalar sonucu yaşamak için savaştan ve zulümden kaçan binlerce insanın Türkiye’nin bilgisi dahilinde Akdeniz’den botlarla Avrupa’ya geçmeye çalışırken denizlerde boğularak can verdi ve bunların önemli bir kısmı da cesedi sahile vuran Alan Kurdi bebek gibi çocuklar olmuştur.”

Sivaslıoğlu, Suruç katliamını hayata geçiren katliam ittifakının ortaya çıkarılmasının Ortadoğudaki kirli savaş düzeninin açığa çıkaracağını ifade etti. Sivaslıoğlu, “Suruç’a adalet demek katledilen halklara, yok sayılan inançlara, köle pazarlarında satılan kadınlara, emeği talan edilen, sefalete sürüklenen denizlerde yaşamını yitiren tüm mültecilere adalet demektir” ifadelerini kullandı.

Eylemde sık sık “Mülteciler için adalet Suruç için adalet”, “Sınırlar açılsın, güvenli geçiş hakkı sağlansın”, “Mültecilik tercih değil sonuçtur” sloganları atıldı. Açıklamanın ardından hayatını kaybeden mültecileri anmak için denize karanfil atıldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir