Tuncel: Bayramı yakılan kentlerde karşılayalım

Antep’teki iftar yemeğine katılan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, kendilerine diz çöktürmek isteyenlerin önce tarihlerine bakmasını istedi. Tuncel, Kürt halkına da, “Bayramı öz yönetim direnişlerinin yapıldığı kentlerde kutlama” çağrısı yaptı.

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (MEYA-DER) Antep Şubesi’nin düzenlediği iftar programına katıldı. Merkez Şehitkamil İlçesinde Duru Düğün Salonu’nda düzenlenen iftar yemeği programında Tuncel’in yanı sıra HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP ve DBP il ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri, DBP PM üyesi İsmail Kaplan ile HDP PM üyesi Mehmet Karayılan ile yüzlerce kişi katıldı. İftarın verildiği salona “Em axa xwe, ava xwe û enerjiya xwe bikin komin, jiyana azad û demokratik ava bikin” , “Yan jiyanek azad yan azadiyek bi rûmet” , “Vekilime ve irademe dokunma” ve “Direniş ile özgürlüğü” yazılı pankartları asılırken, salon PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev fotoğrafıları ve HDP-DBP bayrakları ile donatıldı. İftar yemeğinden önce meleler Kürtçe mevlit okundu. Okunan mevlidten sonra konuşan Toğrul konuşmasında demokrasi ve özgürlük mücadelesinde hayatını kaybedenleri anarak, “Eğer biz buraya gelmişsek şehitlerin sayesinde buraya kadar geldik. Onların yolu her daim koşulsuz şartsız bizim yolumuz olacaktır. Şehitler hiçbir zaman ölmez. Onlar her daim kalbimizin en baş köşesindedirler” diye konuştu.

‘Türkiye’nin uluslararası alandaki itibarı yerle bir’

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, 13 yıldır iktarda olan AKP hükümetinin Türkiye halklarını bir uçurumun kenarına getirildiğini ifade ederek, 7 Haziran seçimlerinde Türkiye halklarının AKP ve Erdoğan’a “edî bes e” diyerek gereken cevabı verdiğini dile getirdi. Savaşı şehirlere AKP politikaları tarafından taşındığını vurgulayan Tuncel, “Türkiye her alanda uluslararası alanda itibarını yerle bir etti. Bunların tek nedeni Erdoğan’ın Kürt düşmanlığıdır. Erdoğan Kürtlerin Kobanê’nin düşmesini istiyordu. Erdoğan her yerde istenmeyen kişi oldu” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail ile antlaşmasına değinen Tuncel şöyle konuştu: “Hani İsaril’e ‘one minuet’ demiştin. ‘Bir daha gelmem Davos’a. Biz Filistin’in yanıdayız. Biz burada olduğumuz sürece İsrail bizim için terördür’ diyordun… Şimdi de antlaşma yaptı. Peki ne amaçla yaptınız bu antlaşmayı? Filistin halkının özgürlüğü var mı ortada? Yok! Soruyorum size, bu antlaşmanın sebebi ne?” diye sordu.

Tuncel Kurdistan’daki katliamlara da dikkat çekerek, “Bu halka hesap vereceksiniz. Hesap vermeden gitmek yok. Yaktınız, yıktınız, katlettiniz, tutukladınız. Bunun hesabı er ya da geç vereceksiniz. Tüm olanlara rağmen analar her şeye rağmen barış, aşitî diyor. Şimdi ise belediyelerimize, yerel yönetimlerimize göz koymuşlar. Şu ana kadar 21 belediye başkanımız ve yüzlerce üyemiz tutuklu. Halkımız AKP’nin çöktürme planını boşa çıkarttığı için bu denli saldırıyorlar. Faşizmin önündeki tek engel HDP ve DBP’dir. Bu umudu söndürmelerine izin vermeyeceğiz. Önce bir tarihimize baksınlar. Tarihimiz diz çökmeyenlerin tarihi, Pir Sultanlardan, Seyit Rızalara, Mehmet Tunçlara, Sêvê Demir’lere dek süre gelen bir direniş tarihidir. Biz halkımızın özgürlüğü için bedel ödemeye hazırız” diye konuştu.

‘Bayramı özyönetim kentlerimizle dayanışma içerisinde kutlayalım’

Dünya tarihinde hiçbir savaşın sonsuza kadar sürmediğini vurgulayan Tuncel, Kolombiya ile FARC örgütünün antlaşmasını örnek göstererek konuşmasına şöyle son verdi:

“Herkes çok iyi biliyor ki tek çare müzakeredir. ‘Son terörist kalana kadar savaşacağız’ diyorlar. Peki ya son terörist doğmadı ise ne olacak? Siz de biliyorsunuz ki bu savaşın sonu yok. Sayın Abdullah Öcalan 3 yıl önce başlatmış olduğu barış sürecini başlatırken ‘ben hiç bir zaman gençlerin toprağa düşmesini istemiyorum’ demişti. AKP bu tarihi fırsatı bozdu. AKP-Erdoğan çözümün değil çözümsüzlüğün bir parçası olarak diğer partiler ile beraber savaşı derinleştiriyor. Bunlara karşı her yerde mücadeleyi büyütme zamanıdır. Demokratik zemin oluşturmak için herkesin tek bir çatı altında mücadele etmesi gerekiyor. Şırnak, Nusaybin, Cizre, Gever, Sur ve Kürdistan’ın diğer kentleri ile dayanışmayı büyütme zamanıdır. Gerekirse bayramı burada değil de direniş alanlarında yaparak dayanışmayı daha da büyütebiliriz.”

Ardından DBP heyeti ve HDP’li vekil ve seçilmişler Şırnak’ın İdil ilçesinde özyönetim direnişine yönelik devlet güçlerinin soykırım saldırılarında yaşamını yitiren Emrah Şahinsoy’un ailesini ziyaret etti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir