Ankara’da emek örgütleri saldırıyı protesto etti

DİSK, KESK, TMMOB ve ATO, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda dün yaşanan katliamda yaşamını yitirenlerı andı, katliamı kınadı.

DİSK, KESK, TMMOB ve Ankara Tabip Odası, Yüksel Caddesi’nde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen canlı bombalı saldırıya ilişkin basın açıklaması yaptı.

“Katliamlardan hesabı emekçiler soracak” yazılı pankartın açıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Mine Önal, “Her katliamın ardından saldırıları kınamaktan; ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilemekten yorulduk, usandık. Güvende değiliz, AKP iktidarda olduğu sürece de güvende olmayacağımızı biliyoruz” dedi.

Önal, Atatürk Havalimanı katliamının mevcut siyasal iktidar eliyle uygulanan savaş ve yıkım politikalarının bir sonucu olduğunu vurguladı. Bir yılda 17 bombalı saldırıda en az 294 kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Önal, “Suruç’la başlayan katliamlar Diyarbakır’da, Ankara’da, Bursa’da ve en son dün yine İstanbul’da yaşananlarla birlikte yüzlerce insanımızın ölümüne ve yaralanmasına sebep oldu” diye konuştu.

Bedel ödeyen halkla yöneten zümre arasında yaşamın her alanında hiçbir ortaklaşmanın bulunmadığını söyleyen Önal, bu duruma karşı mücadele edeceklerini belirtti. Önal, “Yalnızca ölmemek için değil, insanca yaşamak, kardeşçe yaşamak, yani demokratik bir ülkede yaşamak için bir araya gelecek; ülkemizin içinde bulunduğu karanlıktan çıkması için ihtiyacı olan ‘işaret fişeğini’ ateşleyeceğiz” diye belirtti.

Basın açıklaması boyunca, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları atıldı.

Basın açıklamasından sonra özgür basına yönelik baskıları protesto etmek için oturma eylemi düzenlendi. (ETHA)

 
One thought on “Ankara’da emek örgütleri saldırıyı protesto etti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir