Avrupa’yı biliyor, Türkiye’yi bilmiyor!

Belçika ve Fransa’da yaşanan DAİŞ saldırılarının ardından “Bizim yakaladıklarımızı onlar saldı” ve “Sizin istihbarat teşkilatınız çalışmıyor mu?” diye Avrupa ülkelerine çıkışan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen saldırının ardından sessizliği dikkat çekiyor.

Atatürk Havalimanı’nın Dış Hatlar Terminali’nde uzun namlulu silahlar ve bombalarla yapılan saldırıda 36 kişi yaşamını yitirdi 147 kişi de yaralandı. Dün gece Atatürk Havalimanı’na giderek incelemelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, saldırıyı DAİŞ’in yaptığına dair emarelerin olduğunu açıklarken, saldırı Belçika’da 22 Mart’ta DAİŞ’in metro istasyonu ve havalimanına düzenlediği saldırıları hatırlattı.

Belçika’da yaşanan saldırının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Belçika hükümetini suçlayıcı açıklamaları da Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen saldırının ardından tekrar akıllara geldi. Erdoğan, Belçika’da gerçekleşen saldırının ardından Belçika hükümetine, saldırıyı gerçekleştiren DAİŞ’çinin 2015’te Antep’te yakalanıp sınır dışı edilen kişi olduğunu belirtmiş ve durumu Belçika hükümetine bildirdiklerini belirterek “Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır” diye yüklenmişti. Erdoğan açıklamasında, “Bu kişinin yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarımıza rağmen Belçika terörizmle bağlantısını tespit edememiştir. Hatta burada Hollanda da söz konusudur. Kendi isteği üzerine, Hollanda’ya da iade etmişiz. Nota ile oraya da bildirilmiştir. Ülkemizin hassasiyeti bakımından da bunu özellikle ifade ediyorum” demişti. Belçika’da 2 bakan saldırının ardından istifasını sunmuş fakat istifa talepleri kabul edilmemişti.

Belçika ve Fransa’yı “Sizin istihbarat teşkilatınız çalışmıyor mu?” diye suçlayan Erdoğan, başına bela olduğu ülkesinde Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamında (ve en son Atatürk Havalimanı da) rol alan IŞİD’lileri 2 yıl boyunca ‘sadece’ izlendikleri gerçeğinden de ve gözaltındaki IŞİD’lilerin salındıklarından ‘talimatıyla’ haberdar.

Diyarbakır, Suruç ve Ankara katliamında rol alan IŞİD’liler 2 yıl boyunca izlenmiş!

Avrupa ülkelerinde gerçekleşen DAİŞ saldırılarının ardından böylesi açıklamalar yapan Erdoğan, İstanbul’da yaşanan saldırının ardından ise yazılı açıklama yapmakla yetindi. Erdoğan, “Terör örgütleri için İstanbul ile Londra’nın, Ankara ile Berlin’in, İzmir ile Şikago’nun, Antalya ile Roma’nın bir farkı yoktur. Şayet, tüm devletler, tüm insanlık olarak el ele verip terör örgütlerine karşı ortak mücadele yürütmezsek, bugün aklımıza getirmekten dahi korktuğumuz ihtimallerin hepsi birer birer gerçekleşecektir. Atatürk Havalimanı saldırısının, Batı ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada terör örgütlerine karşı verilecek ortak mücadele için bir milat, bir dönüm noktası olmasını temenni ediyorum” dedi. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir