Girê Spî’deki saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 8 oldu

Girê Spî (Til Ebyad) kent merkezindeki Mala Gel yakınlarındaki ana cadde üzerinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 8’ye yükseldi. 12 kişi de yaralandı.

Saldırı, saat 10.20’de Skoda marka bir pick-up ile gerçekleştirildi. Bombalı saldırıda 8 kişi yaşamını yitirirken, 12 kişi de yaralandı. Yaşamını yitirenlerden ikisinin Mala Gel binasının güvenliğini sağlayan HPC üyesi olduğu öğrenildi.

Ağır yaralı olan bir kişi Serêkanîyê’deki hastaneye götürülmek istenirken, kan kaybı nedeniyle yolda yaşamını yitirdi.

Şehitler Girê Spî’deki Watanî Hastanesi morgunda tutulurken, yaralıların çoğunun durumu ağır olduğundan Girê Spî’de yapılan ilk müdahale ardından tüm yaralılar Qamişlo’daki hastanelere kaldırıldı.

Büyük tahribat yaratan saldırıyla ilgili DİHA’ya konuşan TEV-DEM Girê Spî Sorumlusu Ömer Aluş, saldırının Sulh Komitesi Başkanı Brahim El İsa’ya yönelik olduğunu tahmin ettiklerini ifade etti. Aluş, DAİŞ çeteleri ve destekçilerinin Girê Spî’de ilan edilen demokratik özerkliği yıkmak için Arap ve Türkmenleri hedef aldığını belirtirken, “Saldırıda hedef alınan Brahim El İsa, Hinêda aşiretinin lideri ve Sulh Komitesi’nin başkanıdır” dedi. (Kaynak: ANF – DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir