HDP Lice ve havaalanı katliamını lanetledi

HDP, Lice’de devam eden devlet saldırısı ve orman yangını ile Atatürk Havaalanında DAİŞ’in gerçekleştirdiği katliamı yaptığı açıklama ile lanetledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara il Örgütü, Kürdistan’da devam eden çatışma ve bombardımanlar nedeniyle artan orman yangınları ve İstanbul Atatürk Havalimanına DAİŞ tarafından yapılan saldırısı sonucu yaşamını yitiren 43 kişi için basın açıklaması düzenledi. “Lice’de doğa katliamını lanetliyoruz”, “Atatürk havaalanı katliamını lanetliyoruz” pankartları açılırken sık sık ” Katil devlet hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Açıklamaya HDP İl Eş başkanları İbrahim Binici ile Birsen Kaya, HDP, HDK üye ve yöneticilerinin yanı sıra HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer katıldı.

‘Ülke iç savaşın eşiğinde’

Grup adına açıklama yapan Velat Ak, devam eden çatışmalardan dolayı son zamanlarda artan orman yangınlarını ve İstanbul Atatürk Havaalanına yapılan saldırıyı kınadıklarını, AKP ve Saray’ın yaşananlardan sorumlu olduğunu ve bunun hesabını soracaklarının altını çizdi.

Ak, “Saray ve emrindeki AKP hükümeti 7 Haziran öncesi oluşan ve genişleyen toplumsal muhalefet gücü karşısında, sarsılmaz bir başkanlık sistemi kurma hayalleri yıkıldığı için 5 Haziranda Diyarbakır da ki bombalı saldırıyla birlikte iç savaşın düğmesine bastı. Saray bir yandan Kürdistan da yürüttüğü savaş, bir yandan batı metropollerin de ki bombalı saldırılarla ülkeyi iç savaş eşiğine kadar getirdi” dedi.

‘AKP ve saray sorumlu’

5 Haziran katliamından ve Suruç’ta 33 gencin katledilmesinden sonra Kürdistan’ın her tarafında ilan ettiği sokağa çıkma yasaklarıyla Kürt halkına karşı soykırım saldırıları yürütüldüğüne, bugün DAİŞ örgütünün İstanbul Atatürk Havaalanında yaptığı katliamdan AKP hükümetinin uyguladığı politikaların zemin hazırladığını hatırlatan Ak, “Diyarbakır’dan, Atatürk Havalimanı’na, Suruç’tan 10 Ekim’e; tutuklanan akademisyenlerden, gazetecilere öğrencilere doğa mücadelesi verenlere kadar bu topyekûn saldırı karşısında bizleri kimin hedef aldığını biliyoruz ve ilan ediyoruz. Bizleri hedef alan, Saray’dır, AKP hükümetidir. Önlem almak yerine savaş emrini verenlerdir. Bizler katilleri tanıyoruz. Yılmadık, korkmuyoruz, direneceğiz” diye konuştu.

‘Taybet ananın katillerinden hesap soracağız’

HDP Milletvekili İmam Taşçıer ise, AKP hükümetinin 14 yıldır iktidarda olduğunu hatırlatarak, devam eden çatışmalardan ve katliamlardan hükümetin ve Saray’ın sorumlu olduğunun altını çizdi.

Taşçier, “AKP kan politikası yapıyor. Fakat biz; demokratlar, Kürtler, Aleviler, sosyalistler olarak buna karşı direneceğiz. Kürdistan’da ve Türkiye’deki katliamlara karşı sessiz kalmayacağız. Lice ormanlarının yanmasına izin vermeyeceğiz. Taybet ananın katillerinden hesap soracağız” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir