HDP’li vekillerden çağrı: Gün Lice’ye ses verme günüdür

Yoğun saldırı ve köy boşaltmalarla karşı karşıya olan Lice ile dayanışmak ve ses olmak amacıyla Diyarbakır’da yapılacak 5 günlük eylemlere katılacak HDP bölge milletvekilleri halka çağrı yaparak, Lice’de yürütülen operasyonlara karşı durmaya çağırdı. HDP’li milletvekilleri, “Gün Lice’ye ses verme günüdür” dedi.

Lice’ye dönük yoğun saldırı ve köy boşaltmalarına karşı Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde Diyarbakır halkı 5 gün sürecek eylemlere başlayacak. Koşuyolu ve Rojava parklarında tutulacak 3 günlük nöbet, kitlesel yürüyüş ve Lice’ye hareket etme eylemlerinde aktif yer alacak HDP milletvekilleri de halka birlikte Lice’deki operasyonlara ve ablukalara “dur” diyecek. Lice’ye ses olmak için Diyarbakır’a gelen HDP bölge milletvekilleri, herkesi Lice’deki saldırılara karşı durmaya çağırdı.

Yıldırım: Lice’nin yanında olacağız

Lice’nin her yanının yakılıp yıkılmak istendiğini dile getiren HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, parti olarak halkın yanında olacaklarını, Licê’deki tahribata, katliam girişimine “dur” diyeceklerini söyledi. Halkla birlikte ne gerekirse yapacaklarını dile getiren Yıldırım, tüm insanlığın sessiz kalmayıp Licê için bir şeyler yapması gerektiğini ifade etti.

Becerikli: Katliam çözüm olmaz

Licê’nin alev alev yandığını görürken, yüreğinin de yandığını hissettiğini dile getiren HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, Kürt coğrafyasına on yıllardır zulüm düşse de bunu kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti. Licê kent merkezinin 1993 yılında yakılıp, yıkıldığını, insanların katledildiğini çok iyi bildiklerini söyleyen Becerikli, ne kadar acı, ölüm yaşatılsa da soruna çözüm olmadığını, bugün de farklı bir sonuç beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

‘Licê’ye ses olalım’

Becerikli, “Bugün Licê acımasızca yakılıyor. Ormanlar yakılıyor, ekoloji yok ediliyor. Buna karşı çıkacağız. Halkla beraber direneceğiz. Bu direnişe de destek olacağız. Suskun kalırsak bugün Licê yakılıyor yarın diğer yerler sıra gelecek. Sessiz suskun olursak bu ateş bizi de yakar. Licê’deki bu yangını sündürelim. Hep birlikte karşı duralım” diye konuştu.

Aydoğan: Gün Licê’ye ses verme günüdür

Licê’de günlerdir operasyon adı altında orada yaşayan halka büyük zulüm uygulandığını ifade eden HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, ormanların yakıldığını, insanların kuşatma altına alındığını ve insanları bezdirerek zorla yerlerinden göç ettirilmeye çalışıldığını söyledi. Licê’deki yıkıma sessiz kalmayacaklarının altını çizen Aydoğan, AKP’nin yürüttüğü bu operasyonlarla halkı topraklarından koparmak ve ekonomik olarak bitirmek istediğine dikkat çekti. Aydoğan, “Licê’deki bu operasyonlara karşı sessiz kalmamız mümkün değil. Bugün Licê’ye ses verme günüdür. Sadece Amed değil Türkiye’nin her tarafında Licê’deki bu saldırılara karşı durmalıdır. Bu operasyonları ancak bir olunca durdurabiliriz” diye konuştu.

Aslan: Licê saldırıları ne insani, ne vicdani ne de imanidir

Licê’de günlerdir Kürdistan’da başlatılmış savaş konseptinin devrede olduğunu gördüklerini ifade eden HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, mezarlıkların yerle bir edilmesi, doğa katliamı, canlı katliamlarının ne insani, ne vicdani ne de imanı olduğunu dile getirerek, tepki gösterdi. Aslan, şu değerlendirmede bulundu: “Halkımıza çağrımızdır Licê’ye sahip çıkın. Son süreçte sadece ilçelerimiz, şehirlerimiz değil aynı zamanda köylerimiz de yakılıyor. Devrik Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘Doksanlara dönülmeyecek’ dedi, şimdi köyler yakılıyor. 90’lı yılları geçmiş bir durum yaşanıyor. HDP’li vekiller olarak halkla birlikte Licê’deki vahşeti durdurmak için halkımızla Licê ablukasını kırmaya davet ediyoruz. Licê’ye herkesi davet ediyoruz. Bu orantısız operasyonları durduralım, Licê’ye ses olalım.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir