İstanbul Tabip Odası: Hastanelerde 150 yaralı, ATK’da 40 cenaze var

İstanbul Tabip Odası Atatürk Havalimanı’na yaşanan katliama ilişkin yaptığı açıklamada, ülkeyi savaş politikalarıyla bu hale getiren yetkililerden hesap soracaklarını kaydetti. Odaya üye hastane temsilcisi doktorlardan gelen bilgileri aktaran İstanbul Tabip Odası yaralı sayısının 150 ve otopsisi tamamlanan 40 cenaze olduğunu açıkladı.

İTO-logo

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu, Atatürk Havalimanı’na yapılan saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Türkiye’de yaşamanın tesadüflere kaldığı belirtilen açıklamada, ülkenin katliamlarla anıldığını ve ülkeyi yönetenlerden sorumluluk üstlenen birisinin olmadığı, yetkililerden istifa eden olmazken her katliam sonrası yayın yasağı ve sosyal medya yasakları getirildiği vurgulandı.

Açıklamada, “Ölülerimizin yüzlerini, isimlerini unutarak, hissizleşerek, kana, katliama alışarak, ‘bugünü de atlattık’ utancıyla yaşamayı reddediyoruz. Ülkeyi savaş politikalarıyla bu hale getiren yetkililerden hesap soruyoruz, hesap soracağız! Ve bir kez daha ilan ediyoruz: Bu ülkeyi, çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğini, geleceğimizi, hayatlarımızı savaş tacirlerinin çıkarlarına teslim etmeyeceğiz! Hayatlarımızı geri kazanacağız! Ülkemiz barış dolu, güven dolu hale gelene dek mücadele etmeyi sürdüreceğiz” denildi.

İstanbul Tabip Odası hastane temsilcilerinin verdiği bilgileri de basın ile paylaştı. Bilgilere göre; Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2’si ağır 38 yaralı, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3’ü ağır 12 yaralı, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 4’ü ağır 13 yaralı, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1’i ağır 6 yaralı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 1 yaralı, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 9 yaralı, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 6 yaralı, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 6 yaralı, İstanbul Tıp Fakültesi’nde 5’i ağır 8 yaralı ve Adli Tıp Kurumu’nda otopsileri tamamlanmış toplam 40 cenaze bulunmakta.

İstanbul Valiliği, Atatürk Havaalanı’nda yaşanan bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısının 41’e yükseldiğini açıkladı.

Yaralananların sayısının ise 239 olduğu kaydedildi. Valilik, yaralılardın 109’unun tedavilerinin ardından taburcu edildiğini de belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir