İstifa etmeyen hükümete tepki

Belçika ve Fransa’da yaşanan DAİŞ saldırılarının ardından “Bizim yakaladıklarımızı onlar saldı” ve “Sizin istihbarat teşkilatınız çalışmıyor mu?” sözleri ile Avrupa ülkelerine çıkışan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösteren siyasi parti, emek ve meslek örgütü temsilcileri, yaşanan saldırıyı kınayarak, hükümeti istifaya çağırdı.

Atatürk Havalimanı’nın Dış Hatlar Terminali’nde düzenlenen saldırıları sonucu en az 43 kişi yaşamını yitirdi, 140’ın üzerinde kişi ise yaralandı. Ardı ardına yapılan saldırılara siyasi parti, emek ve meslek örgütlerinden tepkiler yükselirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet istifaya çağrıldı.

Özgen: Sorumlu kükümetin ta kendisidir

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Suruç, Ankara, Sultanahmet, Taksim katliamlarını hatırlatarak, katliamların önceden yetkililer tarafından bilinmesine rağmen önlenmediğini belirterek, saldırıdan sonra yapılan açıklamalara tepki gösterdi. Özgen, “Dün akşamdan beri yapılan açıklamalarda katliamı yapan IŞİD’e yönelik ne açık bir ifade ne açık bir tutum ne de açık bir değerlendirme var. Bir geçiştirme var. Hükümet içeride ve dışarıda IŞİD’i koruyor ve kolluyor. Hükümet IŞİD’i koruyup kolladığı sürece IŞİD’de Türkiye’de önce muhaliflere ve ötekilere daha sonra yerli ve yabancı yurttaşlara yönelik bu katliamları sürdürecek” diye konuştu. Yaşanan katliamların hükümetin içerideki ve dışarıdaki savaş politikalarının bir sonucu olduğunu söyleyen Özgen, “Bu anlamda sorumlu hükümetin ta kendisidir. Muğlaklaştırıyorlar ve katliamları manipüle ederek, bir yerlere bağlıyorlar” diyerek, hükümetin DAİŞ’e karşı destekleyici tutumundan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Daha önce yaşanan katliamların açığa çıkarılmamasından dolayı AKP’nin yeni katliamlara zemin hazırlandığını ifade eden Özgen, hükümete istifa çağrısında bulundu.

Altay: Güvenliği nasıl sağlayacaksınız?

Barış Bloku Eşsözcüsü Bahadır Altay, Türkiye’de artık hiçbir yerin güvenli olmadığını ve iktidarın savaşı kutsadığını söyledi. Her defasında güvenlik zafiyetini başka ülkeler üzerinden dile getiren Erdoğan’ın sözlerine de tepki gösteren Altay, “IŞİD’i diyelim ki ülkeye sokmak istemiyorsanız sınırlarda güvenliği sağlamak gerekir. Yoksa havaalanını korursunuz başka yerlerde patlar bomba. Beyoğlu’nun sokaklarında patladı, Sultanahmet’te patladı. 25 milyonluk bir şehrin güvenliğini nasıl sağlayacaksınız?” diye sordu.

Altay, hükümetin istifa etmesi gerektiğinin altını çizerek, “Asıl sorun ülkede savaşı kışkırtan bir iktidarın olmasıdır. Birileri istifa edecekse en tepedeki Cumhurbaşkanı’nın istifa etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Paylan: Türkiye hızla bir Pakistan olma yolunda ilerliyor

Türkiye’nin hızla Pakistan olma yolunda ilerlediğini söyleyen HDP Milletvekili Garo Paylan, Türkiye’de ölümlerin sıradanlaşıp normalleştiğini söyledi. Siyasi aklın çözüm odaklı devreye girmesi gerektiğini dile getiren Paylan, “Özellikle hükümetin, İç İşleri Bakanlığı’nın, güvenlik teşkilatlarının artık bizi koruyamadığını ve böyle bir siyasi aklın eksik olduğunu ortaya koymamız gerekiyor. Sorumluların derhal istifa etmesi gerektiğini belirtmemiz gerekiyor” diyerek, çağrıda bulundu.

Taş: Bölgede sıkışan İŞID’in katliamları batıya taşıyacağı aşikar

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Türkiye’nin “katliamlar” ülkesi haline geldiğini ve bunun böyle devam edeceğini söyleyerek, bölgede sıkışan DAİŞ’in katliamları batıya taşıyacağının aşikar olduğunun tespitini yaptı. “Hiçbir yetkilinin istifa etmemesi, pişkin pişkin makamlarında oturuyor olması ahlaki bir durum değildir” diyen Taş, en az bir yetkilinin bile istifa etmemesinin kabul edilebilir bir şey olmadığını ve AKP ile birlikte can güvenliğinin ortadan kalktığını vurguladı.

Gürkan: Bir yılda 17 bomba patladı ama hiçbir yetkili istifa etmedi

Emek ve Demokrasi Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan ise, yıl boyunca yapılan saldırılara değinerek, “Bombacıların gittikleri düğünlere kadar izleyen devlet bombaların patlayacağı anı tespit edemiyorlar, bunun inandırıcılığı yoktur. Patlayan her bombadan hükümet sorumluluğundadır ve kendisini hükümetin başı olarak ilan eden Recep Tayyip Erdoğan sorumludur. Fransa’da yaşanan saldırılarda Erdoğan, Fransa yetkililerine seslenerek ‘Sizin istihbaratınız yok mu, bunlara müdahale etmek istemiyor musunuz?’ diye soruyordu. Aynı soruları biz de soruyoruz. Patlayan bombalarda hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın siyasetinin tercih ettiği politikaların sonucu olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir