Karakol komutanı: Evinden çıkanı bombalarız

Lice’de saldırılar tüm şiddetiyle devam ederken, bu kez Çemê Elika bölgesindeki Xelefi köyü bombalandı. Karakol komutanları, köy sakinlerine, “Kimse evlerinden çıkmasın, çıkarsanız bombalarız. Yangını kimse söndürmesin” tehdidinde bulunurken, köy sakinleri can güvenlikleri olmamasına rağmen yangını kendi imkanlarıyla söndürmeye çalışıyor.

Diyarbakır’ın Licê ilçesine yönelik bombardıman tüm şiddetiyle sürüyor. Sabah saatlerinden bu yana helikopter ve uçakların yoğun bombardıman altına aldığı Licê’nin Çemê Elika bölgesinde bulunan Xelefi köyünün kırsal alanlarına dönük bombardımanın ardından yangın çıktı. Köy sakinlerinin bağlarının yandığı öğrenilirken, köylüler kendi imkanlarıyla yangını söndürmeye çalışıyor. Telefonla ulaştığımız köy halkından Ceylan Dadlı, uçakların bir saattir köylerinin etrafını bombaladığı bilgisini verdi.

‘Çıkarsanız bombalarız’

Bombardıman ardından çıkan yangının her dakika büyüdüğünü aktaran Dadlı, yangının köy sakinleri tarafından söndürülmeye çalışıldığını belirtti. Karakol komutanlarının haber yolladığını ve “Kimse evinden çıkmasın, çıkanı bombalarız. Yangını kimse söndürmeye gitmesin” diye tehditte bulunduğunu aktaran Dadlı, “Çevre köylerden de insanlar geldi. Bağlara yetişen ateşi söndürmeye çalışıyor. Bu dışarıdaki insanların hiç birinin can güvenliği yok. Onları öldürebilirler. Burada 9 çocuk var. Bombardıman nedeniyle çocuklar kulaklarını kapatıyor, korkuyorlar” dedi.

‘Bizi yanlışlık öldürdüklerini söyleyecekler’

Günlerdir köylerinin etrafının bombalanmasın tepki gösteren Dadlı, “Kendi köyümüzdeyiz, elimizde silah yok günlerdir üzerimize bomba yağdırıyorlar. 3 gün önce evimizin etrafını bombaladılar. Karakolu arayıp neden bombaladıklarını sorduk. Bize yanlışlıkla bombaladıklarını söylediler. Bu nasıl bir yanlışlıktır ki onlarca bomba yağdırabiliyorlar üzerimize. Evimizin sağını solunu bombalıyorlar” dedi.

‘Konuşacak bir şey kalmadı’

Can güvenliklerinin olmadığını ama buna rağmen köylerinden çıkmayacaklarını belirten Dadlı, “Yanlışlıkla bombaladıklarını söyleyenler bir gün bizi katlettiklerinde yine ‘yanlışlıkla yaptık’ diyecekler. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Duyarlılık olsun bir şey yapılsın. Konuşacak bir şey yok artık. Kürtlere yapılan baskı ortada. Yaşadıklarımız ortada. Bizi öldürebilirler ve devlet yanlışlıkla öldürdüğünü söyleyebilir” diye sesini duyurmaya çalıştı. (DİHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir