Katliam Kadıköy’de lanetlendi

Atatürk Havalimanı’nda dün yaşanan katliam, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Kadıköy’de lanetlendi.

Türk Tabipler Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB), Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu ve Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) yaşanan patlamaya Kadıköy Eminönü İskelesi’nde düzenledikleri basın açıklaması ile tepki gösterdi.

“Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız, isyandayız” yazılı pankartı açan grup, “Artık yeter! Can güvenliği istiyoruz” yazılı dövizler taşıdı. Sık sık “Katiller hesap verecek” sloganlarının atıldığı eylemde ilk olarak DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı söz aldı. Yaşamını yitirenlerin yakınlarına baş sağlığı dileyerek sözlerine başlayan Saygılı, ülkenin tam bir mayınlı tarlayı andırdığını söyledi. Yaşanan ağır kayıpların siyasal sorumlusunun AKP olduğunu belirten Saygılı, patlayan bombalara, gelen asker-sivil kayıplarına ve Ortadoğulaşan bir Türkiye’ye alışmayacaklarını vurguladı.

Sonrasında KESK adına söz alan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Başkanı Fadime Kaya, patlamada yaşamını yitirenler için eylemde bulunan yurttaşları, 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti. Kaya, “AKP Hükümeti’nin besleyip büyüttüğü karga bugün gözlerini oyuyor” dedi.

Grup adına basına açıklamasını okuyan emekçi Cevahir Akçelik ise, “Artık yeter! Her gün yeni bir terör saldırısı ile uyanmak istemiyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi. Emek ve Demokrasi güçleri olarak, yaratılan karanlık ortama teslim olmayacaklarını söyleyen Akçelik, “Katliamlara, Ölümlere alışmayacağız, normal karşılamayacağız” diye ifade etti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir