Katliamın lanetlendiği meydanlarda hükümete istifa çağrısı

Emek ve Demokrasi Güçleri, Atatürk Havalimanı’nda yapılan saldırıyı protesto ederek, hükümete istifa çağrısında bulundu.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Atatürk Havalimanındaki saldırıyı Özgür Çocuk Parkında yaptığı basın açıklaması ile kınadı. “Bu saldırılara, bu vahşete ve bu güvencesizliğe alışmayacağız. Terör saldırısını lanetliyoruz” pankartı arkasında bir araya gelen emek, demokrasi güçleri, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Hükümet İstifa” sloganları attı. Çok sayıda sivil toplum kurumu temsilcisi ve yurttaşın katıldığı açıklamayı, Emek ve Demokrasi Platformu adına SES Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt yaptı. Her gün yeni bir katliam haberi ile uyandıklarını ifade eden Bozkurt, katliamlarla savaş alanına çevrilmiş bir ülkede acıdan başka paylaşacak bir şeyin bırakılmadığı zifiri bir karanlığa hızla itildiklerini söyledi.

İstikrar dedikleri kan ve gözyaşı

Kan ve gözyaşı tehdidi ile dayatılan “İstikrar”ı kabul etmeyeceklerini ifade eden Bozkurt, “Toplumu sürüklediği karanlık girdabı daha da derinleştiren politika ve söylem üretmekten ileri gitmeyen tek adam diktasına dayalı başkanlık rejiminden başka herhangi bir derdi olmayan AKP iktidarı derhal istifa etmelidir” dedi. Toplumsal barışı tesis edecek, hak ve özgürlüklerin önüne çekilen setleri yıkacak bir demokrasi cephesinin acil bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Bozkurt, yaşanan saldırı ve katliamlara karşı mücadeleyi yükselteceklerini vurguladı.

Yapılan açıklamanın ardından kitle alkışlar eşliğinde dağıldı.

TARSUS

Eğitim Sen Tarsus Şubesi ise yazılı açıklama ile, saldırıyı kınadı. Açıklamada, aylardır kimler tarafından, nasıl ve hangi amaçlarla gerçekleştirildiği bilinen bu tür saldırıların insanlığın ortak değerlerini hedef aldığı vurgulanırken, bu tür saldırı tehditlerini tüm uyarılara rağmen görmezden gelen tüm sorumluların derhal istifa etmesi gerektiği belirtildi.

ANTALYA

Antalya Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri de, “İstanbul’daki katliamı lanetliyoruz” pankartı ile Atalos Meydanı’nda yürüyüş düzenledi. “Sorumlular istifa” dövizleri taşıyan kitle sık sık, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganları attı. Yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulduktan sonra Emek ve Demokrasi Platformu adına Vahap Tuncer açıklama yaptı.

Adı konulmamış savaş yaşanıyor

Ülkede ve ülke dışında ismi konmamış bir savaş yaşandığını vurgulayan Tuncer, egemenler tarafından DAİŞ canavarının yaratıldığını ve yaratılan canavarın şimdi kendisini yaratanları vurduğunu kaydetti. Demokratik ülkelerde karanlık tablodan çıkmak için sorumluluk noktasında adımlar atıldığını belirten Tuncer, “Sorumlular, sorumluluk noktasında sorumluluklarının gereğini yerine getirir ve istifa ederler” diye konuştu.
Yapılan açıklamanın ardından kitle alkış ve sloganlarla eylemine son verdi.

Güncellenecek…

Ankara’da emek örgütleri saldırıyı protesto etti

Katliam Kadıköy’de lanetlendi
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir