‘Kürdistan’da yakılan ağaç değil, yaşamdır’

HDK Ekoloji Meclisi, Lice başta olmak üzere Kürdistan’da savaş ve rant için yakılan ormanların “politik yangınlar” olduğunu belirtti, “Bu yangınlardan çıkan şey sadece siyah bir duman değil, yani yaşamın ta kendisidir” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Meclisi, Kürdistan’da savaş ve rant için ormanlık alanların yakılmasına tepki gösterdi.

Türkiye devletinin çatışmazsızlık sürecini bitirmesiyle, Temmuz 2015’ten beri Kürdistan’da yeniden bir savaş konseptinin devreye konulduğu belirtilen açıklamada, Kürt halkının yaşam hakkının engellenmesinin yanı sıra bombaların hedefi haline geldiği ve Kürdistan’da yaşayan bütün canlıların katledilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Binlerce insanın ve canlının yaşadığı kentlerde yeni rant planlarının devreye sokulduğuna dikkat çekilerek, “Cudi’de yakılan alanlar termik santral için belirlenen alanlar ile Diyarbakır’da yakılan alanların kaya gazı rezerv alanları ile çakıştığı belirlendi. Savaşın yeni sermaye biriktirmek için nasıl bir araç olarak da kullanıldığını kırsal üzerinden tanıklık ettik” denildi.

Aynı süreçlerin ’90’larda da yaşandığını hatırlatan HDK şunları ifade etti: “2016’nın Haziran başından itibaren yine aynı sahnelere tanıklık ediyoruz. Halkın kendi kimlikleriyle köylerinde kalmak ve tarımla geçimlerini devam ettirmek için savaş ve neoliberal politikaların tüm zorluklarına rağmen ısrarını, bu yönlü direncini kırmaya çalışıyorlar.”

Başta Lice olmak üzere abluka altındaki alanlara kimsenin alınmadığı kaydedilen açıklamada, yandaş medya mensuplarının bölgede gezdiği bildirildi. Açıklamada, “Bu yangınlar, doğanın kendisinin ürettiği değil, bilinçli olarak silahlar kullanılarak çıkartılan, doğayı talan etmek ve yeni rant alanları açmak için çıkartılan ‘politik yangınlardır’. Kürdistan’da inatla tarım yapmaya devam eden insanları, katletmek veya yaşam alanlarını yok ederek yerlerinden etmek amaçlanmaktadır. Bu yangınlardan çıkan şey sadece siyah bir duman değil, yani yaşamın ta kendisidir” denildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir