Lice’de 19 köy 58 mezradan bilgi alınamıyor

Yasak ile birlikte başlayan operasyonların sürdüğü Lice’deki duruma ilişkin bilgi veren HDP İlçe Eşbaşkanı Niyazi Erdoğan, 19 köy ve 58 mezradan bilgi alamadıklarını belirterek, endişelerini dile getirdi. HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ise “Şehirleri yok etmeye çalışan zihniyet şimdi de köyleri bombalayarak insansızlaştırmaya çalışıyor” dedi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 18 Haziran günü ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” ile birlikte başlatılan askeri saldırılarda onlarca köyle bağlantı koptu. İlçe merkezi ve köylerinde işgal manzaraları ortaya çıkarken, yollarda yoğun önlemler alınmış durumda. Saldırılarla ilgili HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ile HDP Lice Eşbaşkanı Niyazi Erdoğan DİHA’ya konuştu. Son 1 yıl içerisinde başlatılan savaş ile birlikte büyük bir soykırım uygulanmasının amaçlandığını ifade eden Demirel, ablukalar ile birlikte kentlerin yakılıp yıkıldığını, insanların diri diri katledildiğini anımsattı. Savaşın şuanda ilçe ve köylerde yoğunlaştırıldığını vurgulayan Demirel, bugün köylerde 90’lardan daha ağır bir şekilde operasyonların yürütüldüğünü söyledi.

Demirel, “Şehirleri yok etmeye çalışan zihniyet, şimdi de köyleri bombalayarak insansızlaştırmaya çalışıyor” dedi.

Direnişin kalesi: Lice

Lice tarihinin direniş ile dolu olduğuna işaret eden Demirel, “Tarihten bu yana hiçbir iktidara karşı asla boyun eğmedi. Eğmeyecek de. Bu nedenle özelikle hedef alınıyor. Devlet buralara özel güçlerini yerleştirmiş durumda” dedi.

‘AKP köyleri boşaltıp, güçlerini yerleştirmek istiyor’

Köylere ulaşmakta zorluk çektiklerini ifade eden Demirel, köylülerin yaşam alanlarının yakılıp yıkıldığını yineledi. Demirel, “Şuan da Amed’in ilçelerinde bulunan köylerin boşaltılması ve tamamen devlet güçlerinin yerleştirilmesi amaçlanıyor. Kürdistan’da yaşamın her alanını gasp ederek abluka altına alan bir devlet zihniyeti var” şeklinde konuştu.

Demirel, ilçe ve köylerin kuşatma altına alınmasını kabul etmeyeceklerini buna karşı çıkacaklarını sözlerine ekledi.

Çiller’den Erdoğan’a değişmeyen sistem

HDP İlçe Eşbaşkanı Niyazi Erdoğan da, 1993 yılında dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesinden sonra Lice’nin yakıp yıkılmasını hatırlatarak, dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in Licê’de “taş üstünde taş bırakmayacakları” talimatı verip, Licê’ye çıkarma yaptığını anımsattı. Çiller döneminde çok sayıda insanın katledildiğini vurgulayan Erdoğan, Licê’nin imhasının planlandığını kaydetti. Erdoğan, şu an benzer bir süreçten geçtiklerinin altını çizerek, Licê’nin her tarafının abluka altına alındığını aktardı. Köyde yaşayan yurttaşların can güvenliği olmadığını belirten Erdoğan, kendilerinden hiçbir şekilde bilgi alamadıklarını söyledi.

’19 mahalle 58 mezradan bilgi alamıyoruz’

Erdoğan, şöyle devam etti: “90’larda yaşadığımız günlerden daha beterini yaşıyoruz. 90’larda bütün köy yollarımız kapalı değildi. Ancak şimdiki operasyonda Lice’ye bağlı 19 mahalle 58 mezradan bilgi alamıyoruz. Yani orada ne oluyor ne bitiyor bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey yak-yık politikası izleniyor.”

‘Esrar bahane’

Operasyonun “Esrar” adı altında kamufle edilmeye çalışıldığını kaydeden Erdoğan, “Devlet 20 dönümlük tarlaya ekilen esrarı ilk günden görmemiş mi? Esrar operasyonu adı altında köyleri insansızlaştırmaya çalışıyorlar. Bu operasyonlar Lice halkını sindirmeye yönelik Lice nasıl ki 1925 ve 90’larda direndi, 2016’da da direnecek” şeklinde konuştu.

90’larda evlerinde diri diri yakılan insanlar olduğunu anlatan Erdoğan, Lice için sessiz kalınmaması ve ses verilmesi çağrısında bulundu.

Diyarbakır Lice için ayağa kalkıyor

Bilgi alınamayan köyler: Derxust (Dibek), Taxa Mala Mehê Bîro (Ecemir), Balîçnê (Esenler), Pêçar (Güldiken), Hedık (Hedik), Antax (Kabakaya), Hezan (Kayacık), Darakol (Kıyı), Şawerdiyan (Örtülü), Şağur (Saydamlı), Pîrik (Serin), Sipeyni (Şenlik), Heşederê (Ulucak), Bawerdê (Üçdamlalar), Kerwas (Yalaza), Xosor (Yalımlı), Tutê (Yorulmaz), Mele (Yönlüce), Sisê (Yolçatı).

Köylere bağlı mezralar: Hêga (Yukarı Akbulgur), Kindos (Orta Akbulgur), Lêtuwer (Yukarı Akbulgul), Şahwek (Şaybek), Serla (Dağarası), Kuçunek (İvedik), Maştagê (Çotuk), Gavnor (Gelveri), Hesikê (Yaka), Gozerek (Gözel), Xilboç (Sevimli), Nebanê (Derince) Şeyhmus (Şeyhmuz), Saxure (Sağuda), Gorte (Görtan), Sayrekê (Seyrek), Manisor (Manisor), Cemar (Esenli) Şethê (Çanak), Heci Cemil (Hacı Cemil), Pirê (Zuhur), Hewselbeg (Hevselbeg), Derêk (Kolbağı), Bamusi (Yıldız), Bılbılık (Ağılcık), Serê Çır (Göz Ahmet), Dere Reş (Kara Dere), Dera Sa (Elmalı), Şewe (Gece), Vılo (Vilo), Kanî Sipi (Akçapınar), Bekuwe (Paşaçiya), Xanbaz Jer (Aşağı Hanbaz), Vaşîn (Vaşin), Xizrop (Hüzrep Deresi), Xanbaza Jor (Yukarı Hanbas), Avdırahman Ağa (Abdurrahman), Êliyan (Aliyan), Mezra Mıho (Çiftlik), Hêga Gozerê (Cevizli), Xodîka Jorîn (Yukarı Hodik), Xodîka Jerîn (Aşağı Hodik), Dalanê (Kayadibi), Koşkê (Köşk), Sêqase (Sewap), Goma Mistafa (Murat Mezrası), Karac (Karaç), Lê Xosor (Hela Sor), Horsêl (Hevsel), Koçwarê (Koçkare), Dewa Xêy (Aliyen), Dêk (Keskuvari), Bexşan (Kıratlı), Xasan (Külçe), Qurmik (Konuklu), Binê Aşan (Değirmenaltı), Elo Xuşo (Kuruçay) ve Henyat (Beyendik)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir