Önceki katliamlarda olduğu gibi: ‘MİT saldırıyı biliyordu’ iddiası

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Güvenlik zafiyeti yok” açıklamasını yaptığı Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıya dair MİT’in bilgisinin olduğu iddia edildi.

Atatürk Havalimanı’nda 41 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı öncesi, devlet kurumlarının saldırı olasılığına karşı uyarıldığı iddia edildi. MİT tarafından, Atatürk Havalimanı’nda yapılacak bir saldırıya karşı uyarı yazısının tüm yetkili kurumlara iletildiği iddia edildi.

Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat da CNN Türk yayınında bir istihbarat zafiyeti olup olmadığına dair tartışmalara ilişkin MİT’in uyardığı yönünde bilgiler olduğu ve uyarı yazısında “Atatürk Havalimanı’na IŞİD tarafından saldırı yapabileceği” biçiminde bir ifadenin de yazdığını söyledi.

Hande Fırat canlı yayında yaptığı açıklamada, “İstanbul’la ilgili olarak da Haziran ayının başında, yaklaşık 20 gün önce istihbarat birimleri devletin tepesine ve tüm kurumlarına uyarı yazısı gönderdi. Bu uyarı yazısında yer isimleriyle bu uyarı yer aldı” dedi.

Yer isimleri arasında Atatürk Havalimanı’nda olup olmadığının sorulması üzerine Fırat, uyarıda Atatürk Havalimanı ifadesinin de yer aldığını belirtti.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir