Özgürlük Nöbeti’ni Basın-İş devraldı

Özgür Gündem nöbetçi yayın yönetmenliği yaptıkları için tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu için Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde başlattığı ‘Özgürlük Nöbeti’ sürüyor. 9. günündeki nöbeti DİSK’e bağlı Basın-İş Sendikası devraldı.

Özgür Gündem nöbetçi yayın yönetmenliği yaptıkları için tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve Sınır Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu için Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde başlattığı ‘Özgürlük Nöbeti’ sürüyor. 9. günündeki nöbeti DİSK’e bağlı Basın-İş Sendikası devraldı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, KJA İstanbul Koordinasyonu, Türk Psikologlar Derneği, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Dernekleri, İstanbul Diş Hekimleri Odası’nın da aralarında olduğu çok sayıda kişi ve kurum nöbete katıldı.

ÇERKEZOĞLU: ÖZGÜR BASIN İLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ

Burada söz alan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Sadece mahkeme ve hapishane kapılarında değil cenazelerde de buluşuyoruz. 7 Haziran’da başkanlık hayalleri suya düşenler ülkeyi katliamlara boğdu” diye konuştu. Taziye ve başsağlığı dilemekten yorulduklarını söyleyen Çerkezoğlu, “Barış isteyen herkesi duvarların arkasına gönderiyorlar. Ama arkadaşlarımız özgürlükleri dahil her bedeli ödüyor. Özgür basınla dayanışma içindeyiz” dedi.

Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, tutulan nöbetin aynı zamanda hapishanelerde olan tüm gazeteciler için olduğunu, gazeteciler özgürlüklerini kazanıncaya ve basın üzerindeki baskılar son buluncaya kadar mücadele edeceklerini belirtti.

‘KÜRTLERİN YANINDA DURAN HERKESİ CEZALANDIRMAK İSTİYORLAR’

KJA aktivisti Gülistan Aydın ise Atatürk Havalimanı’nda yaşanan katliamı kınayarak hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Kürdistan’da yapılan katliamlar açığa çıkmasın diye gazetecilerin tutuklandığını belirten Aydın, “Kürtlerin yanında duran herkesi cezalandırmak istiyorlar” dedi.

Türk Psikologlar Derneği Kadın ve Toplumsal Cinsiyetler Çalışmaları Birimi Temsilcisi Suna Bayram da söz alarak dün yaşanan katliamdan ötürü yasta olduklarını ifade etti. Bayram, “Ruhsal ve fiziksel olarak iyi olmanın koşulu savaş ve şiddetin son bulması, yüzleşme ve adaletin sağlanması, insanların fikirlerinin özgürce ifade edebileceği ortamın sağlanmasıdır” dedi.

Psikologlar olarak bu ilkeler için mücadele edeceklerini söyleyen Bayram, “Aynı değerleri savunduğu için tutuklanan değerli hocamız Fincancı’yla dayanışma içindeyiz” diye konuştu. Bayram, gazetecilerin üzerindeki baskının sona ermesini istedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir