Polis hem vurdu, hem silah izi aradı

Polisin açtığı ateşle ağır yaralanan ve ciğerinin bir kısmı ve dalağı alınan Yürüyüş dergisi muhabiri Ebru Yeşilırmak ameliyattan çıkar çıkmaz yine polisin hedefi oldu.

Polisin açtığı ateşle ağır yaralanan ve ciğerinin bir kısmı ve dalağı alınan Yürüyüş dergisi muhabiri Ebru Yeşilırmak ameliyattan çıkar çıkmaz yine polisin hedefi oldu. Hastaneye gelen polisin ilk işi sedye de baygın bir şekilde yatan Yeşilırmak’ın ellerinde silah izi aramak oldu.

Sultangazi’ye bağlı Gazi Mahallesi’nde Baraj Yolu üzerinde özel bir araçla ilerlerken polisin açtığı ateşle sırtından yaralanan ve dün Cerrahpaşa Hastanesi’nde ameliyata alınan Yürüyüş dergisi muhabiri Ebru Yeşilırmak’ın durumu iyiye gidiyor. Geçirdiği ağır ameliyat rağmen yüzündeki gülümsemeyi koruyan Yeşilırmak normal servise alındı. Ciğerinin bir kısmı ve dalağı alınan 25 yaşındaki Yeşilırmak’ı dün hastanede ziyaret ettiğimizde ameliyattan yeni çıkmıştı. Yarı baygın bir biçimde sedye üzerinde bekletilen Yeşilırmak’ın bulunduğu durum bile polisi durdurmaya yetmedi. Bilincinin açılmasını bekleyemeye bir gerek görmeyen polis, ameliyattan çıkan insanların bekletildiği hastanenin özel birimine girerek, Yeşilırmak’ın silah tutup tutmadığını ilişkin el svap alma incelemesi yaptı. Bu duruma isyan eden aile ve avukatların önü hastanenin özel güvenliği tarafından kesildi.

EL SVAP UYGULAMASI KENDİLERİNİ AKLAMAYA DÖNÜK

Konuştuğumuz Halkın Hukuk Bürosu avukatı Oya Aslan, polisin bu keyfi uygulamasını kendisini aklamaya dönük olduğunu vurguladı. Ebru Yeşilırmak’ın uzun süredir gönüllü Yürüyüş dergisi muhabirliğini yaptığını anlatan Aslan, hem gazetecilik faaliyeti hem de dergi dağıtımından ötürü polis tarafından tanındığını ve 6 ay içerisinde iki kere gözaltına alındığını aktardı. Yeşilırmak’ın en son 27 Haziran Pazartesi günü Yürüyüş dergisini tanınmak amacıyla halkın piknik yaptığı barajı yolundan dönüşünde polisin hedefi olduğunu belirten Aslan, “Yeşilırmak ve Gökhan Yıldırım isimli arkadaşının bindiği aracın önü biri siyah minibüs Walksvagen Transporter marka biri de gri 3 araç tarafından kesiliyor. Aracı kullanan Gökhan Yıldırım önce yol istediğini düşünüp kenara çekilip yol veriyor fakat daha çok sıkıştırılıyorlar. Araçlardan inen sivil tipler uzun namlulu silah çekince Yıldırım hızlanarak aracı ileriye sürüyor o esnada üzerlerine arkadan ateş açılıyor ve Ebru Yeşilırmak vuruluyor” dedi. Yeşilırmak’ın yaralı bir şekilde mahallede sığındığı evi çevreleyen polisin ambulansın girişini de engellediğini aktaran Aslan, bu yetmiyormuş gibi ağır yaralı halde bulunan Yeşilırmak’a ters kelepçe yaptıklarına dikkat çekti.

‘AMAÇ DEVRİMCİLERİ SİNDİRMEK’

Yeşilırmak’ın yaralı olduğunu Gazi Karakolundan öğrendiğine belirten Aslan, Yeşilırmak’ın vuran polislerin tespit edilmesi ve “kasten ördürmeye teşebbüsten” işlem yapılması için İstanbul Cumhuriyet Savcılığına başvurduğunu iletti. Kendilerine verilen aşırı yetkilerden cesaret alan polisin, çok rahat bir şekilde insanlara ateş açıp öldürme kastıyla vurduğuna işaret eden Aslan, daha önce de Yürüyüş dergisi dağıtımı yapan Ferhat Gerçek’in de aynı şekilde polis tarafından vurularak felç bırakıldığını hatırlattı. Aslan, “Her zaman bir gerekçeleri oluyor. Ya durma ihbarına uymadı diyorlar ya da çatışma oldu diyebiliyorlar. Bunların hiç birinin inandırıcılığı yok burada mesele devrimcileri sindirmek, korkutmak, üzerlerinde baskı unsuru oluşturmak” dedi. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir