‘Suruç için adalet Sevag için adalet’

SGD, “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında, 2011 yılında zorunlu askerlik dayatması sırasında bir er tarafından katledilen Ermeni Sevag Şahin Balıkçı için adalet istedi. Adalet mücadelesini herkes için yürüttüklerini kaydeden SGD, “Eğer Suruç’a adalet gelirse, Sevag’a da adalet gelecek çok iyi biliyoruz. Bu yüzden sesimizi birleştiriyoruz” dedi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) başlattığı “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyası kapsamında, zorunlu askerlik sırasında öldürülen Ermeni Sevag Şahin Balıkçı için adalet istedi.

Balıkçı’nın mezarının bulunduğu Şişli’deki Ermeni Mezarlığı önünde bir araya gelen sosyalist gençler, “Sevag için adalet Suruç için adalet” yazılı pankart ile Suruç kampanyasını anlatan dövizler taşıdı.

SGD adına söz alan Sıla Kaymak, Balıkçı’nın zorunlu askerlik dayatması nedeniyle askere gittiğini ve 24 Nisan 2011 tarihinde askerlik yapan bir er tarafından vurularak katledildiğini hatırlattı. Kaymak, “Balıkçı, bir Ermeni olarak, halkını 100 yıl önce katleden devlet aklı tarafından öldürüldü” dedi. İstanbul Atatürk Havaalanı’nda gerçekleşen katliamı hatırlatan Kaymak, “Suruç için adalet herkes için adalet kampanyası kapsamında, havaalanında yaşanan katliamı lanetlemek için buluşuyoruz” dedi. Kaymak, saat 18.00’de Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda yapılacak adalet eylemine çağrı yaptı.

‘SURUÇ KATLİAMI SAVAŞ KONSEPTİNİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN GERÇEKLEŞTİRİLDİ’

Suruç katliamının üzerinden 11 ay geçtiğine dikkat çeken SGD üyesi Sinan Aktaş, “Suruç’tan bu yana Ankara, İstanbul, Cizre, Sur, Nusaybin ve diğer Kürt illerinde yüzlerce insanımız katledildi, kentlerimiz yerle bir edildi” dedi. Suruç katliamının büyük bir savaş konseptini hayata geçirmek için gerçekleştirildiğinin altını çizen Aktaş, “Suruç katliamı AKP ve DAİŞ işbirliği ile gerçekleştirilen ortak saldırıdır” diye belirtti.

Katliamın ardından ortaya çıkan belgeleri işaret eden Aktaş, “Siyasi iktidar, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT, Urfa Valiliği, Urfa Emniyet Müdürlüğü ve Suruç Kaymakamlığı bu katliamın kim tarafından ve ne zaman gerçekleşeceğini çok iyi biliyordu” diyerek, katliamın karartılmak istendiğini belirti ve ekledi: “Sorumlular yargılanmıyor, dava dosyasında en ufak bir adım dahi atılmıyor, belgeler saklanıyor.”

‘KATİLLERİMİZ ORTAK BİZLERİ HER DEFASINDA ÖLDÜRENLER AYNI’

SGD olarak bu adaletsizliklere karşı “Suruç için adalet herkes için adalet” diyerek, büyük bir adalet mücadelesi başlattıklarını hatırlatan Aktaş, adalet arayışının birleşik mücadele ile başarıya ulaşacağını vurguladı. “Katillerimiz ortak! Bizleri her defasında öldürenler aynı” diyen Aktaş, bu yüzden Ermeni Sevag Şahin Balıkçı’nın mezarında biraraya geldiklerini kaydetti. Zorunlu askerlik dayatmasında katledilen Balıkçı’nın, katili ve katilin yakınlarının yargı aşamasında görgü tanıklarını tehdit ettiğini, rüşvet verdiğini kaydeden Aktaş, “Bütün bunların ortaya çıkmasına rağmen 1915 Ermeni soykırımını kabullenmeyen devletin mahkemeleri de Sevag’ın bir nefret cinayeti sonucu öldürüldüğünü kabullenmedi” dedi.

Balıkçı’nın katilinin, “silahıyla dikkatsizlik sonucu bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan yalnızca 4 buçuk yıl ceza almasına tepki gösteren Aktaş, “Nasıl ki Suruç’un failleri gereken şekilde yargılanmadıkça tıpkı dün olduğu gibi arka arkaya bombalar patlayacaksa, Sevag’ın katili ve koruyucuları da adalet yerini bulacak şekilde yargılanmadıkça bu topraklarda Ermeni’lere, Çerkes’lere, halklara dönük saldırılar artarak sürecektir” şeklinde konuştu.

‘SURUÇ’A ADALET GELİRSE SEVAG’A DA GELECEK’

Balıkçı için adalet istediklerini duyuran Aktaş, “Eğer Suruç’a adalet gelirse, Sevag’a da adalet gelecek çok iyi biliyoruz. Bu yüzden sesimizi birleştiriyoruz” dedi. Katliamın yıl dönümü yaklaşırken 33 gün boyunca adalet eylemlerini sürdüreceklerini dile getiren Aktaş, 33 gün boyunca Suruç için adalet isterken, adalet arayışı olan herkes için mücadele edeceklerini duyurdu.

Adalet mücadelesi yürütenlerin gözaltına alınarak, tutuklanarak engellenmeye çalışılacağını vurgulayan Aktaş, “Ancak bu adalet mücadelesini durduramayacaklar. Her türlü saldırıya rağmen adalet istemeye devam edeceğiz” dedi. Adalet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Aktaş, taleplerini şu şekilde yineledi: “Suruç katliam dosyası üzerindeki gizlilik kararı kaldırılsın. Suruç katliamının sorumluları yargılansın. Suruç katliamının belgeleri açıklansın. Amed, Suruç, Ankara katliamları aydınlatılsın.”

Sosyalist gençlerin eylemi, “Suruç için adalet Sevag için adalet”, “Suruç için adalet Herkes için adalet” sloganlarıyla sonlandı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir