‘Suruç’ta patlayan bomba İstanbul’un kalbine kadar girdi’

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve SGDF, Atatürk Havalimamında 41 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı protesto etti. SGDF adına açıklama yapan Özge Doğan, Suruç’ta patlayan bombaların İstanbul’un kalbine kadar girdiğini ifade etti, katillerden ve işbirlikçilerinden hesap soruluncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi.

AH katliam-protesto-SGDF-5

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, 41 kişinin yaşamını yitirdiği Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıyı protesto etti.

Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda yapılan eylemde “Suruç’tan havalimanına katillerden hesap soracağız” yazılı pankartın açıldı. Eylemde “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganları atıldı.

SGDF adına açıklama yapan Özge Doğan, Suruç katliamının üzerinden 11 ay geçtiğini, bu süre zarfında onlarca katliam yaşandığını, yüzlerce insanın hayatını kaybettiğini belirtti. Suruç katliamı dosyası üzerindeki gizlilik kararını hatırlatan Doğan, belgelere rağmen sorumluların yargılanmadığını, gerçeklerin karartılmaya çalışıldığını söyledi. Ortadoğu’da her an savaşı körükleyen, Kürt illerinde katliam üzerine katliam gerçekleştiren bir iktidarla, patlayan bombaların ardı arkasının kesilmeyeceğini belirten Doğan, güvenlik zaafiyeti değil iktidar zaafiyeti olduğunu söyledi.

AH katliam-protesto-SGDF-4

‘SURUÇ’TA PATLAYAN BOMBA İSTANBUL’UN KALBİNDE’

Suruç’ta patlayan bombaların İstanbul’un kalbine kadar girdiğini ifade eden Doğan, “20 Temmuz’dan bu yana onlarca güzel insanı bu kirli savaşta ölümsüzlüğe uğurladık. Bizler 33 düş yolcusunun aileleri ve yoldaşları olarak bu topraklara bir an önce adalet gelmezse kan, barut kokularının ve gözyaşlarının artacağını biliyoruz” dedi. Hükümeti istifaya çağıran Doğan, adalet sağlanana, katillerden ve işbirlikçilerinden hesap soruluncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi.

‘DAİŞ’E GÖZ YUMANLARIN ELİNDE BİZLERİN KANI VAR’

AH katliam-protesto-SGDF-3

Suruç Aileleri İnsiyatifi’nden ise Suruç şehidi Uğur Özkan’ın ağabeyi Süleyman Özkan söz aldı. Atatürk Havalimanı’nda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Özkan, katliamın sorumlularının DAİŞ’e tırlarla silah gönderenlerden, “Eylem yapmadan yakalayamayız” diyenler olduğunu belirtti. Yetkililerin “Saldırı hepimize yapılmıştır, buna teslim olmayacağız” şeklinde açıklamalar yapacaklarını bildiklerini söyleyen Özkan, “Ama bildiğimiz başka bir şey de şudur ki bizim eşlerimizi, çocuklarımızı, annelerimizi, babalarımızı katledenlerin dosyaları gizlilik kararıyla bizden saklanacak, televizyonlarda konuşan yetkililer en ufak bir sorumluluk hissedip istifa etmeyi ağzına bile almayacak. Bu nedene bizleri, koca bir ülkeyi karanlığa hapsedenlerin hiç bir sözüne inanmıyoruz. DAİŞ’in Türkiye’de örgütlenmesine göz yumanların ellerinde bizlerin kanı vardır” diye konuştu.

Adalet mücadelesini ve kaybettikleri yakınlarının savaşsız, katliamsız bir dünya için yanyana gelmeye devam edeceklerini söyleyen Özkan, tüm katliamlarda yakınlarını kaybeden aileleri de birlikte mücadele etmeye çağırdı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir