Yüksekdağ ve Demirtaş saldırıyı lanetledi

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda canlı bomba saldırısında 36 kişinin yaşamını yitirmesini ve 147 kişinin de yaralanmasını lanetlediklerini açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda canlı bomba saldırısında 36 kişinin yaşamını yitirmesini ve 147 kişinin de yaralanmasını lanetlediklerini açıkladı.

HDP Eş Genel başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. Saldırıyı kınayan HDP Eş Genel Başkanları, “IŞİD gibi yapıların saldırılarının sınır tanımaksızın tırmanmasına ve bunların giderek ağırlaşan sonuçlarına üzülerek tanık oluyoruz. Beyrut’tan Reyhanlı’ya, Suruç’tan Paris’e, Bağdat’tan Kobanê’ye, Tunus’tan Brüksel’e, Ankara’dan İstanbul’a, Irak’tan Suriye’ye kadar çok geniş bir coğrafyada insanlık suçu işleyen IŞİD’e karşı daha fazla mücadele ve dayanışma içinde olmamızın önemi açıktır” dedi.

DAİŞ gibi örgütlerin rahat saldırılar yapabiliyor olmasında, bunlara destek veren hükümetlerin sorumluluğunun büyük olduğunu kaydedilen açıklamada, “Dış politikasını barbar çetelere destek üzerinden kuran, halen ‘El Nusra neden terörist oluyormuş’ diye soran bir zihniyet bugün yaşananların da sorumlusudur” diye belirtti.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi: “Yanlış dış politikanın, şimdiye kadar insanlığa karşı suçlarıyla bilinen barbar çetelerle yürütülen yanlış ilişkilerin ağır faturasını ne yazık ki yurttaşlarımız ödemek zorunda kalıyor. Suriye’yi yaşanmaz bir ülke haline getiren silah sevkiyatlarının, verilen lojistik desteklerin sonuçları, bugün tüm yurttaşlarımızın yaşam haklarını tehdit ediyor.

Dış politikası tam bir fiyasko olan siyasi iktidarın ve bunun taşıyıcılarının hiçbir utanma ve sıkılma yaşamadan koltuklarında oturmaya devam edip, ‘tek adam’ yönetimini sağlamak için çabalamalarını ibretle izliyoruz.

Bu iktidar Türkiye’ye istikrar ve huzur getirme özelliğine sahip değildir. Ülke içinde ve dış dünyayla ilişkilerinde iktidarını sürdürmek için gerginlik, kutuplaşma, çatışma ve savaşı kullanan bir zihniyetin huzur ve istikrar iddiaları yok hükmündedir. Dışımızdaki dünyanın açık bir biçimde gördüğü bu gerçekliğin Türkiye’de de fark edilmesi, bu gidişe dur demenin bir adımı olacaktır.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir