Bir yandan İslami söylem, bir yandan IŞİD’le mücadele olmaz

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Yrd. Doç. Behlül Özkan ile Atatürk Havalimanı’ndaki canlı bomba saldırısını Evrensel gazetesinden Şerif Karataş konuştu.

Son bir yıldır ülkenin dört bir köşesinde gerçekleşen bombalı saldırılara yenisi eklendi. 42 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıya siyasi partiler, sendikalar ve çeşitli kurumlardan tepki geldi. Yapılan açıklamalarda hükümetin iç ve dış politikasının bu saldırılara neden olduğuna işaret edildi . Hükümetin IŞİD’e bakış açısını eleştiren Yrd. Doç. Behlül Özkan AKP’nin “kokteyl terör örgütü” diye bir kavram kullanarak, IŞİD’i bir temel sorun ve yok edilmesi gereken düşman olarak göstermediğine vurgu yaptı. Özkan, “Bu hükümetin ideolojisi devam ettiği sürece IŞİD’e karşı ideolojik savaşı kazanması mümkün değil. İdeolojik savaşı kazanmadan da terör örgütünü yok edemezsiniz”dedi.

Behlül Özkan, bu patlamalara zemin hazırlayan AKP’nin politikalarına dikkat çekerek şunları söyledi: “Radikal İslamcı bir söylem kullanan örgüte karşı İslami söylemle mücadele edemezsiniz. Bu imkansız. Türkiye’de hükümetin ideolojisi değişmediği sürece bu mücadele başarısız olacak. Bakın 8 aydır Türkiye çok ciddi artan terör saldırılarına muhatap oluyor. Hükümet ‘Kokteyl terör örgütü’ diye bir kavram kullanarak süreci muğlaklaştırıyor. Toplumun karşısına IŞİD’i bir temel sorun ve yok edilmesi gereken düşman olarak koymuyor. Hep muğlaklaştırıyor. Olayla ilgili olmayan örgüt isimlerini de bunun içine koyuyor. Hatta IŞİD’in adı değiştirerek ‘DAİŞ’ diye bir kavram icat ediyor. Bu örgüt İslami söylemi kullanıyor, sen ister kabul et, ister etme. Sen, ‘ben bu İslami söylemi tanıyorum’ dediğinde, o söylem ortadan kalkmıyor. Bu bağlamda baktığımız zaman bu hükümetin ideolojisi devam ettiği sürece IŞİD’e karşı ideolojik savaşı kazanması mümkün değil. İdeolojik savaşı kazanmadan da terör örgütünü yok edemezsiniz.”

NUSRA İLE KARANLIK İLİŞKİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 Haziran’da bir iftar yemeğinde, “Bazı dost ülkeler DAİŞ’e karşı savaştığı için PKK’yı desteklediğini söylüyorlar. El Nusra da DAİŞ’e karşı savaşıyor, o zaman niye el Nusra’yı desteklemiyorsunuz” açıklamasını hatırlatan Özkan, devamında şunları söyledi: “Bakın Nusra Cephesi dediğiniz örgüt el Kaide’nin Suriye kolu, bütün dünya ve Türkiye tarafından terör örgütü olarak nitelendiriliyor. Ama Türkiye Cumhurbaşkanı, ‘niye AB’ye; Avrupalılara, Nusra’ya karşı çıkıyor’ diyor. Türkiye’nin Nusra ile karanlık ilişkisi var Fetih Cephesinden dolayı. Nusra militanları Türkiye’yi kullanıyor.”

‘IŞİD MEZHEP VE ETNİK DİNİ HATLARA OYNUYOR’

Saldırının Hükümetin İsrail’le anlaşması ve Rusya’ya gönderilen özür mektubuna karşı tepki olarak yapıldığına dair iddialara katılmadığını ve saldırıyı bu iki gelişmeye bağlamanın mantıklı olmadığını anlatan Özkan, “IŞİD’in Kilis’ten bu yana bir stratejisi Türkiye’yi hedef almak. IŞİD Türkiye’deki mezhep ve etnik dini hatlara oynuyor. Bu hatları çatırtmaya oynuyor. Sadede turizm merkezlerine değil, yarın öbür gün benim korkum o ki, Türkiye’nin farklı inanç ve mezhep gruplarının ibadet yerlerini, toplantı yerlerini hedef alırsa çok daha ciddi bir güvenlik krizi ile karşılaşırız” dedi.

Saldırı karşısında toplumun birlik olması gerektiğini de belirten Özkan “Türkiye’de Ankara saldırılarından sonra stadyumlarda yapılan saygı duruşlarında on binlerce kişi hayatını kaybedenleri yuhaladı. Bunun sebebi, iktidarın IŞİD’i düşman olarak göstermemesi. IŞİD’in  Türkiye’de ‘kafirlere’, ‘gavurlara’ ve diğer mezheplere karşı savaşan bir örgüt olarak lanse ediliyor. Dolayısıyla toplumun bir kesimi IŞİD’i bir düşman olarak görmüyor. Bu olmadığı sürece, kamuoyunun yek vücut olması çok zor.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir