Toğrul: Antep IŞİD üssüne dönmüş.. Ülke Pakistanlaşma, Antep Peşaverleşme yolunda

Meclis Genel Kurulu’nda, HDP’nin DAİŞ çetelerinin faaliyetlerinin açığa çıkarılması talebiyle verdiği önergeye ilişkin konuşan HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Antep’in DAİŞ çetelerinin üssü haline geldiğini belirterek, siyasi iktidarın tüm bunları bilmesine rağmen bir şey yapmadığını belirtti.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Antep’te DAİŞ’in bütün faaliyetlerinin açığa çıkarılması ve gerekli tedbirlerin alınması talebiyle HDP’nin verdiği Araştırma Önergesi’ne ilişkin, Genel Kurul’da konuşma yaptı.

DAİŞ çetelerinin Antep’i özellikle bir üs olarak seçtiğini belirten Toğrul, çok sayıda DAİŞ militanının tedavi edildiğini ve çok sayıda hücre evinin olduğunu belirtti. Toğrul, önlem alınmadığı durumda ülkenin Pakistanlaşacağı, Gaziantep’in de Peşaverleşeceği uyarısını sürekli yaptıklarını hatırlattı, “Hala Pakistanlaşma yolunda hızla ilerliyoruz” dedi.

‘IŞİD CANLI BOMBA YELEKLERİNİ ARTIK ANTEP’TE ÜRETİYOR’

Toğrul şunlara dikkat çekti: “IŞİD çeteleri, sınırda canlı bomba yeleklerinin yakalanmasıyla beraber, bunları Suriye’den taşımak yerine Gaziantep’te bir atölye, canlı bomba yeleği üretim atölyesi kuruyor. Yine bunun yanında, Gaziantep’te sadece bir noktada 120 ton patlayıcı niteliğinde amonyum nitrat gübresi ele geçiriliyor. Şimdi, ortaya çıkan bilgi ve belgelere bakıyoruz ki, aslında polis iki yıl boyunca izliyor, bunları kayıt altına alıyor ama maalesef dün “öfkeli çocuklar” olarak tarif edilen bu kesimin üzerine gidilemediği için ülkemiz kan gölüne dönüşme yolunda hızla ilerliyor.”

Dünyanın bir çok ülkesinden DAİŞ çetelerinin, Atatürk Havalimanı’nı kullanarak Antep’e geçtikleri, Antep-Kilis sınır hattından da Suriye’ye geçtiklerine dikkat çeken Toğrul, “IŞİD’in sözde sınır emiri olan ‘Ebubekir’ kod adlı İlhami Balı’nın aslında bu sınır geçişlerinin tamamını yönlendirdiği ve tüm irtibat noktalarının bilindiği, Gaziantep 2. ve 5. ağır ceza mahkemelerinde devam eden bazı davarlarda bu ‘tape’lerin mevcut olduğu anlaşılıyor. Ne hikmetse bu kadar veriye rağmen, bu kadar istihbarata rağmen, bu kadar fiziki ve teknik takibe rağmen bunların kendilerini patlatması ve ülkemizi kan gölüne çevirmesi engellenemiyor.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir