Cumartesi Anneleri 588.Hafta: KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!

588a

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!
(588.kez Galatasaray’dayız)

Ailesine bir süredir polis tarafından takip edildiğini söyleyen 32 yaşındaki Hasan Gülünay, 20 Temmuz 1992 günü Tarabya’daki evinden iş yerine gitmek üzere çıktı ve bir daha dönmedi.

İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorguda olan bir kişi onun işkencede, “Ben Hasan Gülünay, beni gözaltında kaybetmeye çalışıyorlar.” diye bağırdığını açıkladı. Bu açıklamanın ardından tanığın evi polisler tarafından basıldı ve tehdit edildi.

Gülünay ailesinin ve İHD’nin yaptığı bütün başvurular sonuçsuz kaldı. Hukuk işletilmedi, tanıkları dinlemeyen savcılar şüpheli konumunda olan İstanbul Emniyeti’nin “Böyle bir gözaltı kaydı yok” açıklaması ile yetindi.

31.10.2012 tarihinde uluslararası hukuka aykırı bir biçimde 20 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Karara yapılan itiraz reddedildi. Dosya 08.04.2013 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. 21 Nisan 2016 tarihinde de Anayasa Mahkemesi “yaşam hakkı kapsamında etkili soruşturma yürütme yükümlülüğünün ihlal edildiğine” hükmetti.

588. haftamızda Gülünay ailesi ile birlikte “24 yıldır süren bu hukuksuzluk son bulsun! Hasan Gülünay’ın akıbeti açıklansın, onu kaybedenler yargılanarak cezalandırılsın!” diyeceğiz.

Sizi de kırmızı bir karanfille Galatasaray’a; hakikat ve adalet talebimizi desteklemeye çağırıyoruz.

Tarih: 02 Temmuz 2016 (Cumartesi)
Saat: 12.00
Yer: Galatasaray Meydanı

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

588-HK    588
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir