Yüksekdağ: Erdoğan ‘Kendi vatandaşımı yaratırım’ diyor

Adana’da iftar yemeğine katılan Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Suriyeli mültecilere vatandaşlık vereceğiz” sözünü değerlendirdi, “Bugün ne hikmetse ‘Mülteci olarak tanımadıklarını vatandaşlığa alacağım’ diyor. Nasılsa Kürt halkından oy alamayacak, Türkiye halkından Başkanlık için onay alamayacak, ‘Kendi vatandaşımı yaratırım’ diyor. O topraklarda savaş kışkırtılmasaydı, Suriye’deki halklarımız kendi yurtlarından vazgeçmek zorunda kalmayacaktı” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Adana İl Örgütü’nün Denizli Mahallesi’nde düzenlediği iftar programına katıldı. Yüksekdağ, “Suruç için adalet, herkes için adalet” standı açan SGDF’lileri de ziyaret etti.

İftar yemeğine Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Mimbiç şehidi Eylem Ataş’ın babası Mehmet Ataş, Rojava şehidi Bedrettin Akdeniz’in annesi Sabiha Akdeniz ve Yüksekdağ’ın anne ve babası katıldı.

İftar sonrasında konuşan Yüksekdağ, tüm saldırılara rağmen ilerleyen halkın gücünü, birliği ve dayanışmasından aldığını belirtti, “Nerede olursak olalım bu zulme karşı mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi. Saray karşısında diz çökmediklerini, bundan sonra da çökmeyeceklerini vurgulayan Yüksekdağ, şunları söyledi: “AKP-Saray iktidarı kendileri gibi düşünmeyen herkesi ‘terörist’ ilan ettiler. Bu mübarek aydaki, orucun açıldığı sofrayı bile kendi siyasi hesaplarına alet ediyor. Diyor ki ‘PYD, IŞİD’den daha fazla teröristtir.’ O’nun IŞİD’den daha tehlikeli dediği PYD, katil, tecavüzcü IŞİD çetelerine karşı mücadele eden bir özgürlük hareketini temsil ediyor. ‘IŞİD’den daha teröristtir’ dedikleri PYD ve Demokratik Suriye Güçleri demokratik var oluşun tek güvencesi. Türkiye sınırları içerisinde insanların IŞİD saldırıları karşısındaki güvencesi devlet değil, iktidar değil, tek güvencesi PYD ve Demokratik Suriye Güçleri. IŞİD her gün Türkiye topraklarına saldırı düzenlerken bunlar ancak bizlerle uğraşıyor. Sanmayın ki IŞİD’in üssü Rakka’da. IŞİD’in esas üssü Türkiye’dir.”

SİZ DE GİDECEKSİNİZ

Atatürk Havalimanında katledilen insanları anan Yüksekdağ, “Hiçbir yerde bombaların patlamaması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Türkiye’yi bir kaos coğrafyasına dönüştürenlere teslim etmeyeceğiz. İnsanlarımız kendilerini güvende hissedemiyorlar. Havalimanında bomba patlıyor, Saray’dakine, hükümete bakıyorsunuz sanki hiçbir şey yaşanmadı! Ertesi günü davulla zurnayla köprü açılışı yapıyorlar. ‘Büyük Türkiye’ yalanlarıyla büyük katliamların üzerini örtmeye çalışıyorlar, ama kimse inanmıyor. Onlara göre, ‘Türkiye yansın, kıyamet kopsun’ yeter ki kendi Saray’ları, koltukları elden gitmesin. Kendi koltuklarını bu halkların varlığında üstün görüyorlar. Ama bir gerçeği hatırlatalım. Nice padişah, nice diktatör halka zulmederek kendi iktidarını sürdürebileceğini sandı. Ama onların hepsi gitti, siz de gideceksiniz” dedi.

Yüksekdağ, Erdoğan’ın “Suriyelilere vatandaşlık verilecek” açıklamasını da değerlendirdi, “Saray’daki artık Türkiyeli vatandaşların oyu ile iktidar olamayacağını anlamış. Suriyeli mültecilere 4 yıl boyunca mültecilik statüsü dahi vermediler. Suriyeli kardeşlerimiz Türkiye topraklarında güvencesiz, hiçbir insani olanaklardan yararlanamayan pozisyonda yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyorlar. 4 yıl boyunca Suriyeli kardeşlerimize bir mülteci statüsü tanımayı çok görmüşler. Onların temel insan haklarından yararlanmaları çok görmüşler. Ama bugün ne hikmetse ‘Mülteci olarak tanımadıklarını vatandaşlığa alacağım’ diyor. Nasılsa Kürt halkından oy alamayacak, Türkiye halkından Başkanlık için onay alamayacak, ‘Kendi vatandaşımı yaratırım’ diyor. O topraklarda savaş kışkırtılmasaydı, Suriye’deki halklarımız kendi yurtlarından vazgeçmek zorunda kalmayacaktı” dedi.

Çorum katliamını hatırlatan Yüksekdağ, “Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da katledilen canlarımızın hesabını sorma sözümüzü yineliyoruz. Anayasa Mahkemesi’ne yapılan zaman aşımına itiraz davasına Sivas davasının sanıklarını, katillerini savunan avukatlar katılıyor, bizim de bu adalete güvenmemizi bekliyorlar. Bizim de bu adalet sistemine ifade vermemizi bekliyorlar. Vermeyeceğiz! Saray’ın kadısı haline dönüştürülmüş savcılar ve yargıçlar karşısında verecek hesabımız yok” diye konuştu.

STANDA İLGİ YÜKSEK

SGDF’nin açtığı imza standına ilgi yoğun oldu. SGD’liler 16 Temmuz’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde yapılacak olan “Hiçbir Düş Yarım Kalmayacak” anma gecesine çağrı yaptı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir