Anne Külter: Oğluma kavuştuğum gün bayramım olacak

Şırnak’taki sıkıyönetim uygulamaları esnasında gözaltına alındıktan sonra 40 gündür kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter’in annesi Kerime Külter, gözü ve kulağı kapıda oğlundan gelecek bir haberle bayramı karşılıyor. İlk defa oğlu olmadan bir bayram geçiren Anne Külter, “Sağ ya da ölü bana oğlumu getirsinler, oğluma kavuştuğum gün bayramı kutlayacağım” dedi.

Sıkıyönetim uygulamalarının devam ettiği Şırnak’ta gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in nerede olduğu 40 gündür bilinmiyor. Bayramı oğlu olmadan karşılayan anne Kerime Külter, “Benim bayramım oğlumu bulduğum gün olacaktır, ancak o zaman bayramı kutlayabilirim” diyerek duygularını dile getirdi.

‘Hurşit’i bulmadan bana huzur yok’

Bu yıl ki bayramın kendisi için bir anlam ifade etmediğini dile getiren anne Külter, yaşadığı bunca acıyla bayramı kutlayamayacağını söyledi. Bu yılki bayramı geçtiğimiz bayramlarla kıyaslayan anne Külter, şunları aktardı: “Geçen yıl bütün çocuklarımın ve Hurşit’in yanımda olduğu bayramı düşünüyorum; aklıma o gün geldikçe içim parçalanıyor. Çocuklarımın zoruyla da olsa banyo yaptım. Çocuklarım yeni elbise giymememi istedi ama giyemedim yüreğim el vermedi. Bana sorarsanız ne yeni elbise ne de banyo yapmayacağım, Hurşit’imi buluncaya kadar. Benim kederim ancak o gün kalkabilir. O zaman bayramı yaşayabilirim. 40 gündür diğer çocuklarımı da kendimle, yaşadığım acıyla yıprattım” dedi.

‘Benim kederim gencecik bedenleri yitirmiş bütün annelerin kederi’

40 gün boyunca hep aynı acıyla yaşadığını söyleyen Külter, kendi acısıyla birlikte Kürdistanlı bütün annelerin acısını paylaştığını dile getirdi. Anne Külter, şöyle devam etti: “40 gündür ben bu acıyla yaşıyorum. Hiç mi bu acıyı yaşatanların içi yanmıyor? Zannetmeyin bu kederim sadece oğlum için, benim kederim gencecik bedenlerini yitirmiş tüm annelerin kederidir.”

‘Gözüm, kulağım gelecek tek haberde’

Bu bayram için tek dileğinin iyi ya da kötü oğlundan alacağı bir haber olacağını ifade eden anne Külter, bayramın ilk gününde gözü ve kulağının oğlundan gelecek bir haberde olacağına vurgu yaptı. “Bize bu acıyı yaşatanların birazcık vicdanı varsa, yüreklerinde birazcık sevgi varsa oğlumu bana getirirler” diyen anne Külter, “Ölü ya da sağ ama versinler oğlumu. Gece gündüz aynı şeyi düşünüyorum acaba Hurşit nerede ne yapıyor?
Neler yaptılar oğluma, hangi acıları yaşattılar ona? diye düşünüyorum. Bayram sabahında gözüm kulağım kapıda olacak, ondan gelecek bir haberi bekleyeceğim” şeklinde konuştu.

Bundan sonraki yıllarda hem kendi hem oğlu hem de Kürdistanlı bütün anneler için kanının son damlasına kadar mücadele edeceğini kaydeden anne Külter, evlatlarını yitirmiş bütün annelerin ve Kürdistan halkı için onurlu bir barış ve bayram dileğinde bulundu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir