Helikopter ‘düştü’ açıklaması kamuoyunu tatmin etmedi! TSK’da neden düştüğünü belirleyemedi!

Giresun’da, bölgedeki karakollara bayramlaşmaya giden üst düzey askerlerin de içinde bulunduğu askeri helikopter, Tohumluk Yaylası’na “düşmesi” kamuoyuna inandırıcı gelmedi. Sosyal medya üzerinde “düşürüldü” tartışmalarının büyümesi sonrası Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada, “henüz tespit edilemeyen bir nedenle düştüğü” ve  helikopterde bulunan 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin ise yaralandığını duyurdu.

Giresun’un Alucra ilçesinde bulunan karakollara bayramlaşmaya giden Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, 1 albay, 2 binbaşı olmak üzere 15 asker ve ailelerinin bulunduğu helikopter akşam saatlerinde Tohumluk Yaylası’nda düştü. Resmi kaynakların hava koşullarına bağladığı düşme olayı, sosyal medyada inandırıcı gelmedi. Olayın duyulması üzerine bölgeye hemen havadan ve karadan arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

helikopter-1Pilot Yarbay Hilmi Özer ve Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir yönetimindeki helikopterin düşüş nedeni resmi olarak açıklanmazken, içindeki askerlerin durumuyla ilgili de çelişkili bilgiler veriliyor.

İki albay öldü

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, düşen helikopterde 2 albayın şehit olduğunu, 2 asker eşiyle 2 çocuğun da yaşamını yitirdiğini söyledi. Başkan Aksu ise, kazadan sonra hastanelere 7 yaralının getirildiğini ve tedavilerine başlandığını bildirdi.

Başbakan: 5 veya daha fazla

Başbakan Binali Yıldırım ise, helikopterde 5 ya da daha fazla kişinin yaşamını yitirmiş olabileceğini söyledi. Başbakan Yıldırım, “Şehitlerimiz ve yaralılarımız var. Ancak şu an sayı vermemiz doğru değil. Kaza yerine ulaşıldı, civardaki köylüler çok önemli katkı sağlıyor, yaralılar hastaneye götürülüyor. Şehit 5 veya daha fazla olabilir” dedi.

Düşürüldü mü?

Tüm tartışmaların içinde sosyal medya ve devlet içinde olduğu anlaşılan bazı twitter hesapları helikopterin düşürüldüğüne dair bilgiler yaylaşıyor. Kendisini JİTEM olarak tanıtan “@BeyazToroscular” isimli twitter hesabı helikopterin MANPADS saldırısı sonucu düşürüldüğünü paylaştı. Tartışmalar neden olan konu, daha önce de PKK tarafından Hakkari Çukurca’da düşürülen bir helikopterin TSK tarafından günlerce reddetmesi üzerine büyüdü.

TSK helikopterin neden düştüğünü belirleyemedi!

Genelkurmay Başkanlığı, Giresun’da düşürüldüğü yönünde iddialar bulunmasına rağmen “henüz tespit edilemeyen bir nedenle düştüğünü” açıkladığı helikopterde bulunan 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 8 kişinin ise yaralandığını duyurdu.

Giresun’da dün düşen askeri helikopterle ilgili yazılı açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, daha önce yaşanan benzer olaylarda olduğu gibi düşürüldüğü yönünde iddialar bulunan askeri helikopterin neden kaynaklı düştüğünün henüz tespit edilemediğini duyurdu. Yapılan yazılı açıklama helikopterin düşme nedenine ilişkin şunlar kaydedildi:

“05 Temmuz 2016 Salı günü, zor şartlarda görev yapmakta olan karakol personeli ve aileleri ile bayramlaşmak ve onlarla birlikte olmak maksadıyla, Giresun-Alucra ve Gümüşhane-Kozağaç Jandarma Karakollarını ziyareti müteakip, Giresun’a dönerken saat 17.15 sularında bir adet Sikorsky helikopteri, Giresun-Alucra ilçesi Tohumluk Köyü mülki sınırları içerisinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle düşmüştür.

Söz konusu elim olay neticesinde; saat 22.00 itibariyle helikopterde bulunan silah arkadaşlarımız ile eşleri ve çocuklarından yedi kişi maalesef hayatını kaybetmiş, yaralanan sekiz kişi ise derhal bölgedeki hastanelere sevk edilmişlerdir. Konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Düşen helikopterde bulunan ve hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle: İl Jandarma Komutan vekili Yarbay Sadettin Şahin ve eşi Nihal Şahin, helikopter pilotu Yüzbaşı Hilmi Özer, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru’nun eşi Nuran Doğru ve kızı Berrin Doğru, Kurmay Başkanı Binbaşı Ünal Bayhan’ın eşi Didem Bayhan ve Ast. Uzman çavuş Adem Kara’nın eşi Sema Kara.

Genelkurmay olaya ilişkin bu açıklaması öncesi sosyal medyada yer alan “JİTEM” adlı hesaptan ise helikopterin MANPADS saldırısı sonucu düşürüldüğü paylaşılmıştı.

Yine olay sonrası bazı televizyon yayınlarına bağlanan bölge sakinleri ise, helikopterin düşürüldüğünü güçlendiren anlatımlarda bulundu. CNN Türk yayınına katılan bir bölge sakini, “Sis yoktu. Helikopter bizim köyden çok alçak geçti. Yazılarını bile okuyanlar olmuş. Helikopter geçtikten 5 dakika sonra düştü haberi geldi. Helikopter tamamen parçalanmıştı” diye konuştu. Yine NTV’ye konuşan ilk görgü tanığı ise, helikopterin havada ikiye ayrılıp yere çakıldığını belirtti.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir