Emniyet Suruç katliamını planlayan DAİŞ’liyi adım adım izledi!

Ankara katliamı iddianamesinde ortaya çıkan belgelerde, Türkiye ve Suriye sınır sorumlusu olan Deniz Büyükçelebi’nin, Suruç katliam öncesi Emniyet tarafından adım adım izlendiği ve Büyükçelebi’nin katliamdan 10 gün önce ve katliamdan sonra Türkiye’de bulunduğu, buna rağmen hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı ortaya çıktı.

10 Ekim Ankara katliamı iddianamesinde ortaya çıkan belgelerde, Türkiye’de yargının ve kolluğun DAİŞ çetelerine büyük kolaylıklar sağladığını gösteriyor. DAİŞ yöneticilerinden “Ebu Enes” kod ismini kullanan Deniz Büyükçelebi’ye ilişkin Yunus Durmaz’dan elde edilen, “Kostantin Askeri Eğitim Kampı.docx” isimli belgede, Deniz Büyükçelebi’nin Kostantin Askeri Eğitim Kampı’nda Kur-an eğitimleri verdiği bilgisine yer verildi.

Eğitimlerde, İslami derslerinin yanında, askeri ve gerilla eğitimlerinin de verildiği ortaya çıkan bilgiler arasında.

‘Suruç bombacısını Büyükçelebi göndermiş’

Tutuklu sanık Yakup Şahin ifadesinde, “Suruç patlamasından 3-4 gün sonra olayın nasıl olduğunu Halil İbrahim Durgun’a sordum” dediği ve Durgun’unda kendisine, “Suruç’u biz yaptık. PKK’liler hak etti, bizde yaptık. Gaziantep Elbeyli’den bir kişi üstünde canlı bomba yeleği ile geçti. Sınırdan geçen kişiyi Deniz Büyükçelebi gönderdi, biz de canlı bombayı Gaziantep’te 1 gece misafir ettik, daha sonra motosikletle Suruç’a gönderdik, onlar da orada patlattı” dediğini aktardı. Şahin, bombacıyı motosikletle kimin götürdüğü bilgisini ise paylaşmadı.

‘DAİŞ’liler ailelerini rahatlıkla ziyaret edebiliyor’

Şahin ifadesinde, Deniz Büyükçelebi’nin en son 2015 yılı Mayıs ayında Gaziantep’te ailesini ziyarete geldiği sırada Halil İbrahim Durgun’u çağırdığı bilgilerini paylaştı.

Bu ifadeler üzerine gözlerin çevrildiği Büyükçelebi’nin Emniyet tarafından izlendiği ve Türkiye’de bulunmasına rağmen hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı da yine belgelerle ortaya çıktı.

Kilis, Atep ve Urfa arasında elini kolunu sallayarak dolaşmış

Belgelere göre, Büyükçelebi’nin hem katliam öncesi hem de sonrasında takip edildiği ve Türkiye’de bulunduğu da ortaya çıktı. Buna göre, Büyükçelebi’nin kullandığı tespit edilen 5349297861 numaralı GSM hattının baz sinyallerine ilişkin şu verilen paylaşıldı:

“3 Ekim 2015-7 Ekim 2015 tarihleri arasında Kilis ilinden ve Gaziantep ilinde,
8 Ekim 2015 tarihinde Gaziantep ve Kilis illerinde,
9 Ekim-2015-15 Ekim 2015 tarihleri arasında Kilis ve Gaziantep illerinde baz sinyalleri alındığı…”

Büyükçelebi’nin kullandığı tespit edilen 05379366144 numaralı GSM hattında ise biz sinyalleri verileri ise şöyle:

3 Ekim 2015 – 4 Ekim 2015 tarihleri arasında Gaziantep ilinde ve Kilis ilinde,
5 Ekim 2015 – 6 Ekim 2015 tarihleri arasında Kilis ilinde ve Gaziantep ilinde,
7 Ekim 2015 – 8 Ekim 2015 tarihleri arasında Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa illerinde,
9 Ekim 2015 – 10 Ekim 2015 tarihleri arasında Kilis ilinde ve Gaziantep ilinde,
11 Ekim 2015 – 15 Ekim 2015 tarihleri arasında Kilis ilinde, Gaziantep ilinde ve Şanlıurfa ilinde baz sinyali olduğu alındığı…”

8 gün sonra yakalama kararı

DAİŞ’in Türkiye üst düzey sorumlularından olan ve emniyet tarafından takip edilen Büyükçelebi hakkından Ankara katliamından 8 gün sonra Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Ekim 2015 tarihli 2015/3917 sayılı yakalama kararı çıkarıldı. Bu da 20 Temmuz 2015 tarihinden 18 Ekim tarihine kadar DAİŞ elemanı Büyükçelebi’nin Türkiye’de rahatlıkla gezip dolaştığını gösteriyor.

‘Saldırılar Türklerin bulunmadığı Avrupalıların çok olduğu yerlerde olsun’

Öte yandan yine Yunus Durmaz’dan ele geçirilen Dek.docx.DOCX isimli belgede ise, Antalya’da ülke liderlerinin G20 zirvesinde toplanacağına işaret edilerek yerlerinin belirlenmesini isteniyor. Belgede, “Ve hızlı bir şekilde bu toplanılacak şehirde turistik bir mekana amel yapma yollarına bak. Amel yapacağın bu nokta Türklerin bulunmadığı Avrupalıların çok olduğu bir yer olsun” talimatı verilirken, bu talimatla da İstanbul Sultanahmet, İstiklal Caddesi ve Atatürk Halaalanı’ndaki saldırılar da özellikle yabancıların hedef alınmak istendiğini gösteriyor. (DİHA)

SGDF: Suruç için adalet herkes için adalet

Av. Gümüştaş: Emniyet Suruç’ta katliama izin vermiştir

Belgesi çıktı: Suruç’ta 33 düş yolcusu polis bilgisinde katledildi

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir