Kafkasör Festivali’nde ‘madene hayır’ protestosu

Yaşam hakkı savunucuları, Artvin’in geleneksel Kafkasör Festivali’nin 36.sına, “madene hayır” protestosu damgasını vurdu. Bu yıl sadece boğa güreşlerinin yapıldığı etkinlikte, “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez “yazısı oluşturuldu.

Artvin Belediyesi ile Artvin Boğaları Yaşatma ve Yaylaları Koruma Derneği’nin geleneksel olarak Kafkasör Yaylası’nda düzenlediği Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali’nin ikinci gününe, yaşam hakkı savunucularının “madene hayır” protestosu damga vurdu.

36.sı düzenlenen ve 5 gün süren festival, Belediye tarafından “güvenlik” gerekçesiyle 2 güne düşürüldü. Bu yıl sadece boğa güreşi etkinliklerinin yapıldığı festivalde, Artvin ve ilçeleri ile Erzurum ve Rize’den getirilen 57 boğa, Büyük Orta, Başatlı ve Baş kategorilerinde güreştirildi.

Festival sürerken, hükümete yakınlığı ile bilinen Cengiz Holding’in Kafkasör Yaylası ve Cerattepe mevkiinde kurmak istediği siyanürlü altın madenine karşı, Yeşil Artvin Derneği ile günlerce direniş sergileyen yaşam hakkı savunucuları, güreşi izleyenlere “Madene hayır, Artvin’ime dokunma” yazılı t-shirtleri dağıttı.

İzleyiciler t-shirtleri giyerken, dernek üyelerinin her birinin bir harfi tutmasıyla, “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez” yazısı oluşturuldu, “Madene hayır, şirket Artvin’i terk et” sloganları atıldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir