ICAD: 47 gün oldu! Birkez daha soruyoruz Hurşit Külter nerede?

Bir kez daha “Hurşit Külter nerede?” diye soran ICAD, gözaltında kaybetmenin bir insanlık suçu olduğunu belirtti, “İnsanlık suçu işleyenler er geç tarih karşısında hesap vereceklerdir” dedi. ICAD, Külter’in sağ alındığını ve sağ olarak ailesine teslim edilmesini istedi.

ICAD-logo

Kayıplara Karşı Uluslararası Komite (ICAD) Uluslararası Bürosu, bir kez daha 46 gündür kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter’in akıbetini sordu.

Külter’in en son 27 Mayıs’ta ailesine gönderdiği mesajda etrafının polisler tarafından sarıldığını yazdığını hatırlatan ICAD, özel tim polislerine ait “BÖF” adlı Twitter hesabından Külter’in gözaltına alındığına dair fotoğrafların paylaşıldığı, daha sonra paylaşımların geri kaldırıldığını hatırlattı.

Ailesi ve avukatların resmi makamlara yaptığı tüm başvurulara “gözaltında değil” yanıtının verildiğini kaydeden ICAD, Külter’in işkence edilerek gözaltına alındığına tanık olanların, tanıklıklarını anlattıklarını anımsattı.

“Türk devletinin Hurşit Külter’in nerede olduğuna dair açıklama yapmaması manidardır” diyen ICAD, “Hurşit Külter gözaltında kaybedilmek mi isteniyor?” diye sordu.

Türkiye’de ’80’li ve özellikle de ’90’lı yıllarda gözaltında kaybetme saldırısının devlet tarafından sistematik olarak uygulandığını ve binlerce kişinin kaybedildiğini vurgulayan ICAD, Cumartesi Anneleri’nin 27 Mayıs ’95’ten beri her hafta yaptıkları oturma eylemlerinde kayıpların akıbetini sorduğunu kaydetti.

‘GÖZALTINDA KAYBETME İNSANLIK SUÇUDUR’

Türkiye’de, son bir yılda devletin Kürt halkına ve muhalif kesimlere yönelik saldırı ve katliamların artarak sürdüğünü belirten ICAD, şunları kaydetti: “Suruç, Ankara, İstanbul, Roboskî ve tüm diğer katliamlarda olduğu gibi, katiller ve sorumlular korunmaktadır. İnsan haklarının olmadığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığı bir ülkede Hurşit Külter’in kaybedilmek istendiğine dair endişemiz artmaktadır. Gözaltında kaybetme bir insanlık suçudur. İnsanlık suçu işleyenler er geç tarih karşısında hesap vereceklerdir. Türk devletine bir kez daha soruyoruz:

Hurşit Külter Nerede?
Hurşit Külter sağ alındı, sağ istiyoruz!” (ETHA)


Ankara’da “Hurşit Külter nerede?” eylemi

Ankara’nın en işlek yerinden bir araya gelen aktivistler, gözaltına alındığı kabul edilmeyen ve 46 gündür kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter’in akibetini sordu.

hursit kulter nerede-ankara27 Mayıs günü gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbeti konusunda hükümetin sessizliği sürerken, Külter’in akıbeti ve gözaltında kaybettirilmek istenmesine karşı gelişen tepki yayılıyor. Türkiye ve Kürdistan kentlerinden yükselen, “Hurşit Külter nerede?” sorusu bir kez daha Ankara’nın en merkezi yerinden bir kez daha soruldu. Kenttin en işlek merkezi olan Konur Sokak’ta bir araya gelen aktivistler açtıkları, “Hurşit Külter nerede?” pankartıyla oturma eylemi yaptı. Herhangi bir açıklama yapmayıp sadece açtıkları pankartla Külter’in durumunu soran aktivistler, “gözaltında kayıp cinayettir”, “sağ aldınız sağ istiyoruz” ve “46 gündür nerede” dövizlerini açtı.

Aktivistlerin gerçekleştirdiği eylem geç saatlere kadar sürerken, çevreden geçen yurttaşlarda aktivistlerin eylemine destek vererek, “Hurşit Külter nerede?” diye sordu.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir