Mehmet Ayvalıtaş davasında rapor talebi kabul edildi.. Duruşma 26 Ekim’e ertelendi

Gezi şehidi Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümünden sorumlu olanların yargılandığı dava Kartal Adliyesinde görüldü. Adli Tıp Kurumu raporlarının istendiği duruşma 26 Ekim tarihine ertelendi.

Haziran Ayaklanması döneminde Ataşehir’de TEM otoyolunun trafiğe kesilmesi sırasında bir aracın çarpması sonucu Gezi direnişçisi Mehmet Ayvalıtaş’ın hayatını kaybetmesine ilişkin davaya bugün devam edildi.

Kartal Adliyesinde görülen duruşmada Ayvalıtaş Ailesinin avukatları, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda yanlışlıklar olduğunu belirterek itiraz etti. Avukatlar, raporun İTÜ Ulaştırma bölümünden alınmasını aksi halde Adli Tıp Kurumu’ndan alınması talep edildi. Sanık avukatı ise “Yeni rapor alınmasına gerek yoktur raporlar arasında çelişki yoktur” diyerek, itiraz etti.

Mahkeme rapor alınması talebini kabul etti, Adli Tıp Kurumu uzmanlar kurulundan rapor istenmesine karar vererek duruşmayı 26 Ekim 2016 günü saat 09:30’a erteledi.

Duruşmanın ardından Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesi ve avukatları açıklama yaparak, sürecin takipçisi olmaya devam edeceklerini belirtti.

Duruşma sonrasında adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında Ayvalıtaş ailesi avukatlarından Ayla Öztabak, duruşma hakkında bilgi vererek”Adli Tıp’tan gelen rapora itirazda bulunduk. İtirazlarımız dikkate alındı çünkü bu şekilde bir karar verilmesi mümkün değildi. Rapora ilişkin itirazlarımızda hiçbir husus değerlendirilmemiş. Bir buçuk sayfalık raporda olayın oluş şekli yanlış bir şekilde anlatılmış, sanıkların kusuru olmadığı belirtilmiş. Tabi mahkeme de bunu yeterli görmedi. Bu nedenle Adli Tıp Trafik İhtisas Kurulu’ndan rapor almak üzere yeniden dosyayı Adli Tıp’a gönderdi.” dedi. Baba Ali Ayvalıtaş ise “Biz iğne ile adalet arıyoruz. Türkiye Cumhuriyetinde adalet iğne ile aranır durumda. Adalet birilerine göre var. Gerçek emekçiye, devrimciye, vatanını sevenler için adalet yok. Mehmet’in ve diğer Gezi şehitlerinin kanını yerde koymayacağım.” dedi. HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman adaleti aramanın mücadele gerektirdiğini belirterek, “Maalesef biz bu ülkede adaletsizlik sisteminde adalet aramaya çalışıyoruz. Bugün Türkiye’de uygulanan Gezi şehitlerinin adalet arayışını zamana yaymak, unutturmak. Biz bugün izledik. Klasik bir yargılama tarzı. Adli Tıp raporlarıyla dava sürüncemede bırakılıyor” dedi. Duruşma sırasında adliye önünde “Mehmet yoldaş ölümsüzdür!”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” ve “Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganları atıldı.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir