‘Önce ülkende kaç çocuğun öldürüldüğünü açıkla’

Erdoğan’ın ABD’de tırmanan olaylar sonrası polislere geniş yetki verilmesini “Hayra alamet bir gelişme değil” eleştirileri, AKP’nin “İç Güvenlik Paketi” ve “sokağa çıkma yasakları” sonucu 338 sivil insanın öldürülmesini gündeme getirdi. Baran Tursun Vakfı Kurucusu Mehmet Tursun, ABD’ye tepki göstereceğine Erdoğan’ın ülkesinde ölen çocukları açıklamasını istedi.

İktidarı boyunca polislerin öldürdüğü sivilleri ve polise verdiği “sınırsız” yetkileri unutan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, ABD’de tırmanan olaylar sonrası polislere geniş yetki verilmesini “Hayra alamet bir gelişme değil” olarak değerlendirdi. Kürdistan’daki direnişleri kıramayıp “kadın olsa çocuk da olsa gereği yapılır” diyen Erdoğan’ın ABD’deki polis şiddetini eleştirmesi tepkilere neden oldu.

‘Ambulans bekleyen 130 sivil katledilmişti’

Cizre’de günlerce ambulans bekleyen ancak devlet güçleri tarafından bodrumlarda vahşi bir şekilde öldürülen 130’a yakın sivili görmezden gelen Erdoğan, ABD’de polis tarafından öldürülen siyahi Alton Sterling için “Siz bir insanı yere yatırıyorsunuz, ondan ehliyetini göstermesini istiyorsunuz, o da silahının cebinde olduğunu söylüyor, buna rağmen siz kalkıyorsunuz onu hemen yerde yatarken elleri kelepçeli olduğu halde öldürüyorsunuz. Bunun izahı olmaz. Aynı şekilde daha sonra yine yaşanan olayların da izahı olmaz. Bana göre savunmasız insanların öldürülmesi kategorisine girer” değerlendirmesi yapması dikkat çekti.

Son bir yılda Türkiye’de 338 sivil yaşamını yitirdi

Son bir yılda Türkiye’de 78’i çocuk olmak üzere 338 sivilin yaşamını yitirmesi hakkında bir açıklama yapmayan Erdoğan, “ABD’de yedi ay içerisinde sivil ölümleri 560’ı aşmış durumda” sözleri dikkat çekti.

Polis kurşunu can almaya devam ediyor

Polis kurşunu ile oğlunu kaybeden Mehmet Tursun’un kurucusu olduğu Uluslararası Baran Tursun Vakfı’nın verilerine göre, 2011 ile 2013 yılları arasında toplam 66 kişi “suçsuz ve gerekçesiz” bir şekilde polis tarafından öldürülürken, bu sayı 2014- 2015 yılında ise 218 kişiye yükseldi.

‘Kendi polisini sınırla’

Türkiye’de polis kurşunu ile ölümlerin sürekli arttığını belirten Baran Tursun’un Babası Mehmet Tursun, “İç Güvenlik Yasa Paketi”nin polise sınırsız yetki tanıdığını ifade etti. Yasa ile birlikte polislerin cezadan kurtarıldığını dile getiren baba Tursun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD için yaptığı değerlendirmelere tepki gösterdi. Tursun, değerlendirmelerin inandırıcı olmadığını ifade ederek, “Erdoğan Amerika polisinin yetkilerini sorgulama şeklinde politik laflar edeceğine kendi emrinde olan polisin yetkilerini sınırlandırsın. Türk polisinin kurşunu ile 338 kişinin cenazesi ortadayken kalkıp Amerika polisinden bahsetmek inandırıcı değildir” dedi.

‘Kendi ülkesine baksın’

Erdoğan’ın daha önce Mısır’da öldürülen Rabia için de aynı tepkiyi verdiğini hatırlatan baba Tursun, “Rabia’yı Türkiye kamuoyuna getirenler Diyarbakır’da polis kurşunu ile katledilen 8 yaşındaki çocuğu, Cizre’de annesini emerken öldürülen 17 aylık Mehmet Uytun’u unuttu. Enes Ata için kimse ne heykel dikebildi ne de ‘vah vah’ diyebildi mi” şeklinde tepki gösterdi.

Erdoğan’ın kendi ülkesine dönüp bakması gerektiğinin altını çizen baba Tursun, “ABD, Mısır’a tepki gösterip İsrail’e ‘One Minute’ diyeceğine Türkiye’de kaç çocuğun öldürüldüğünü açıklasın” çağrısında bulundu. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir