Suruç’ta açılan tek dava da kamuoyundan gizleniyor

Dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal’ın hakkında açılan dava, kamuoyu dikkatinden kaçırılmak isteniyor. Dava 22 Eylül’de Suruç’ta görülecek, ancak mahkeme duruşmadan aylar önce Yapalıal’ın ifadesinin alınması için Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazdı. Yapalıal’ın ifadesi, 14 Temmuz’da alınacak. Avukatlar, duruşma tarihini rastlantı sonucu öğrendi.

33 devrimcinin öldürüldüğü Suruç katliamına ilişkin soruşturma hala tamamlanmış değil. Dosyadaki gizlilik kararıyla nedeniyle soruşturmanın hangi safhada olduğu da bilinmezken, dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal hakkında açılan dava da, avukatların, ailelerin ve kamuoyunun dikkatinden kaçırılmak isteniyor.

Yapılal hakkında “görevi kötüye kullanma ve ihmal” suçlamasıyla Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ilk duruşması, 22 Eylül’de görülecek. Ancak mahkeme, Yapalıal’ın katliamın ardından atandığı Muğla Başsavcılığı’na yazı yazarak ifadesinin alınmasını istedi. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi de Yapalıal’ın 14 Temmuz’da ifadesinin alınmasına karar verdi.

Her iki mahkeme de davanın tarafı olan şehit aileleri ve gazilerin avukatlarına herhangi bir bilgi vermedi. Avukatlar, Yapalıal’ın ifadesinin 14 Temmuz’da alınacağını UYAP’tan öğrendi.

Konuya ilişkin ETHA’ya bilgi veren Suruç İçin Adalet Platformu‘ndan avukat Gülhan Kaya, sanık Yapalıal’ın ifadesinin 22 Eylül’de duruşmada alınması için mahkemeye dilekçe verdiklerini ancak dilekçinin sonucuna dair bile bir bilginin kendileri ile paylaşılmadığını belirtti.

Avukat Kaya şöyle konuştu: “Sanık Yapalıal ilk kez hakim karşısına çıkacak. Kararı verecek olan mahkemenin sanığı dinlemesini talep ettik. Ancak bu yöndeki dilekçemize yanıt bile verilmedi” dedi. Mehmet Yapalıal’ın 22 Eylül’de Suruç’ta görülecek duruşmaya getirilerek ifadesinin alınmasını isteyeceklerini belirten Kaya, “Bir yanda katliamın daha davası bile açılmamış, üstelik gizlilik kararı var. Katliamın tek bir sorumlusu yargı önüne çıkartılacak. Ancak bizden kaçırılmak isteniyor” dedi.

Suruç ailelerinin ve toplumun adalet beklentisine dikkat çeken Avukat Kaya, 14 Temmuz’da Muğla’ya giderek sanığın ifadesinin alınması sırasında duruşmada olacaklarını belirtti, “Sanığa soru sorma hakkımız var. Bu hakkımızı kullanmak için duruşmada olacağız. Katliamın sorumlularından biriyle ilk kez karşı karşıya geleceğiz” dedi.

20 Temmuz’da katliamın birinci yılının dolacağına işaret eden Avukat Kaya, “Ailelerin, toplumun adalet beklentisi var. Ancak tek bir adım bile atılmadı. Suruç Emniyet Müdürü hakkında açılan elbette yeterli değil. Katliamın tüm sorumlularının yargılanmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz. Bizler bunun için avukatlar olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.

İDDİANAMEDE NE DİYOR?

İddianamede, 8 Temmuz 2015- 8 Ağustos 2015 tarihleri arasında önleme araması yapılması kararı alındığı ancak dönemin Suruç İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal’ın önleme aramasını yapmadığı belirtildi.

İki sayfalık iddianame ile Urfa Emniyet Müdürlüğü ve Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, DAİŞ’in Suruç’ta bir canlı bomba saldırısı düzenleyeceği yönündeki bir bilgiye sahip olduğu ortaya çıktı. Buna göre, Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’nün 17 Temmuz 2015 tarihinde Suruç Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği yazı şöyle:

“… Suruç ilçesinde yaşanması muhtemel olayların önlenmesi, müessif bir olayın yaşanmaması amacıyla 19 Temmuz 2015 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar aldırılan emniyet tedbirleri aşağıda çıkartılmıştır. Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü; İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal aldırılan emniyet tedbirlerinden sorumlu olup, il merkezinden görevlendirilen takviye kuvvet personeli ve ilçesinde yapacağı planlama dahilinde amirleri nezaretinde görevlendireceği 40 çevik kuvvet personeli ile kuvvesinde bulunan 2 TOMA ve shortland araçları ile gerekli emniyet tedbirlerini alacaktır (…) Görev alan tüm personel meydana gelebilecek canlı bomba saldırıları vb. konulara karşı görev yerlerinde dikkatli duyarlı ve müteyakkız bulunacaktır.” (Arzu DEMİR – ETHA)

 
One thought on “Suruç’ta açılan tek dava da kamuoyundan gizleniyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir