TTB: Başbakanı ciddiyete davet ediyoruz

TTB Merkez Konseyi, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor” sözlerine tepki göstererek, Başbakan’ı acil servislerde görevli sağlık çalışanlarından özür dilemeye ve ciddiyete davet etti.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor” sözlerine yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Acil servislere acil olmayan nedenlerle yığılmaların AKP’nin Sağlıkta Dönüşüm Programı ile tavan yaptığını belirten TTB, acil servis vakalarının 115 milyonu bulduğunu, başta Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçluları olmak üzere sağlık güvencesi olmayan pek çok kişinin sıklıkla acil olmayan sebeplerden acil servisleri kullanmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

TTB, sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının en çok 112 ve acil servislerde yaşandığını vurguladı. TTB, Kürdistan’da sürdürülen savaşın bir sonucu olarak da on binlerce insanın sağlık hizmetlerinden mahrum kaldığını, sağlık emekçilerinin yoğun baskı altında çalıştığını ifade etti.

TTB, “Ülkemizin sağlık ortamı ile ilgili gayrı ciddi hiçbir yorum ve uygulamaya sessiz kalmayacağımızı tekrar hatırlatıyor, Başbakanı acil servislerde görevli sağlık çalışanlarından özür dilemeye ve hepsinden ötesi ciddiyete davet ediyoruz. Dileriz ki, Başbakan Binali Yıldırım’ın sözlerini yerinde dinleyen Sağlık Bakanı da çalışma ortamımıza yönelik çalışma ahlakı dışı bu yorumlara karşı tavrını koymaktan geri durmaz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir